Spektakl „Pół na pół” w Giżyckim Centrum Kultury

Miejscowość:
Giżycko
Miejsce imprezy:
Giżyckie Centrum Kultury
Data rozpoczęcia:
2018-12-07
Data zakończenia:
2018-12-07
Godzina rozpoczęcia:
18:00:00

W sali widowiskowej Giżyckiego Domu Kultury będzie można zobaczyć doskonałą komedię kryminalną w gwiazdorskiej obsadzie. Bilet na spektakl to z pewnością idealny prezent na mikołajki.


Podczas wieczoru widzowie poznają historię dwóch przyrodnich braci – Dominika i Roberta – którzy stoją przed ogromnym dylematem… Chcą realizować swoje życiowe plany, ale na przeszkodzie stoi ich matka, kobieta w podeszłym wieku. Jak potoczą się ich losy? Tego dowiecie się już 7 grudnia o godzinie 18:00!

Mocną stroną spektaklu są dopracowane dialogi, błyskotliwy czarny humor i znakomita obsada. Na scenie zobaczymy bowiem Piotra Polka i Piotra Szwedesa. Reżyserem spektaklu jest Wojciech Malajkat.

Bilety w cenie 60 zł można kupić w kasie Giżyckiego Centrum Kultury. Uwaga! Osoby, które posiadają Giżycką Kartę Mieszkańca otrzymają 20% zniżki.

Inne Zapowiedzi

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."