Spotkanie z Marcinem Melerem w Pałac Mortęgi Hotel & SPA Mazury: Apetyt na Gruzję

Miejscowość:
Mortęgi
Miejsce imprezy:
Pałac Mortęgi Hotel & SPA Mazury
Data rozpoczęcia:
2019-08-29
Data zakończenia:
2019-08-29
Godzina rozpoczęcia:
19:00:00

29 sierpnia o godzinie 19.00 w Winiarni Pałacu Mortęgi odbędzie się wyjątkowe spotkanie.


Naszym gościem będzie historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny Marcin Meller. Opowie o swojej fascynacji Gruzją: jej historią, zabytkami, kulturą. Ale przede wszystkim o spotkaniach z mieszkańcami tego niezwykłego kraju. Ponieważ najbardziej zbliża wspólne spożywanie posiłków, to gawędy o biesiadowaniu, gotowaniu, jedzeniu i piciu stanowią istotną część książki Marcina Mellera i Anny Dziewit-Meller "Gaumardżos! Opowieści o Gruzji".

 

Gaumardżos to niezastąpione słowo przy wznoszeniu toastów w czasie supry - tradycyjnej gruzińskiej biesiady, gdzie wino pije się z krowich czy baranich rogów. Oznacza coś więcej niż zdawkowe "na zdrowie" to dumny okrzyk "za zwycięstwo". Gruzini to niedościgli mistrzowie toastów, w ich wykonaniu są to wielowątkowe oracje na cześć gości i gospodarzy, w których należy wykazać się dużym talentem aktorskim, mądrością życiową i subtelnym humorem.


Obok wyśmienitego gruzińskiego wina na stole zwykle pojawiają się regionalne przysmaki: chaczapuri, chinkali, lobio, pkhali, badridżani, szkmeruli.


W czasie spotkania zapraszamy na degustację win gruzińskich oraz potraw przygotowanych przez szefa kuchni Marcina Zakrzewskiego
Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Mellerem i jego książką!


Zapraszamy do Gruzji!!!

 

KupBilecik.pl

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."