Szlak pieszy dookoła jeziora Szeląg Mały  (Trasy spacerowe)

  Stare Jabłonki

Szlak pieszy dookoła jeziora Szeląg Mały

Jest to prawie 10 km szlak oznakowany w terenie kolorem żółtym. Zatacza pętlę - zaczyna się i kończy w Starych Jabłonkach. Jest to szlak głównie leśny. Proponujemy go dla miłośników fortyfikacji. Choć nie tylko. Spacer tym szlakiem będzie przyjemny dla każdego. W końcu prowadzi wyjątkowo pięknymi przyrodniczo terenami. Mistrzowskie Stare Jabłonki Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Starych Jabłonkach. Stare Jabłonki położone są nad jeziorem Szeląg Mały, w którym bierze swój początek Kanał Elbląski - słynna droga żeglowna z pochylniami. Wokół jeziora rozciągają się lasy. W latach 30. XX wieku sosny z tych lasów były bardzo cenione w niemieckim przemyśle lotniczym. Nazywano je "sosnami lotniczymi". Niedaleko Starych Jabłonek, koło wsi Tabórz w gminie Łukta leży rezerwat "Sosny Taborskie". Na obszarze rezerwatu rosną sosny w wieku 200-250 lat. W przeszłości były znane na zachodzie Europy jako "sosny masztowe" używane na maszty okrętowe. W 1568 roku sama królowa duńska...

strona www:

Restauracje w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."