Muzeum Bitwy pod Grunwaldem  (Muzea)

 1 Stębark

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
telefon

647... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Grunwaldu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Młodzież i dorośli raczej znają datę 1410 r. Można przypuszczać, że więcej jest osób, które czytały lub oglądały "Krzyżaków", niż te które tego nie zrobiły. Pewnie też wielu z nas kojarzy obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Matejko na podstawie ustnych relacji swojego ojca opisał bitwę. Malował obraz przez około 6 lat. Mimo wielu skojarzeń przypomnimy Wam kilka faktów dotyczących bitwy pod Grunwaldem.

15 lipca 1410 r. rozegrała się jedna z największych pod względem liczby uczestników bitwa w historii średniowiecznej Europy. Walczył w niej Zakon Krzyżacki i połączone siły polskie i litewskie pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły. Przegrali Krzyżacy. Symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem było wręczenie dwóch nagich mieczy dla króla polskiego przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Co ciekawe i jednocześnie dziwne, pole bitwy nie doczekało się systematycznego przebadania pod względem archeologicznym. Polskie badania archeologiczne rozpoczęły się w 1958 i trwały do lat 90., lecz objęły niewielką część pobojowiska. Odnaleziono np. kilka zbiorowych mogił w pobliżu ruin kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków po bitwie. Popularne miejsce wycieczek Nie ma chyba dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach, które nie odwiedziłyby grunwaldzkich pól podczas szkolnej wycieczki . W 550. rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."