Dom nad jeziorem Blanki  (Domki)

 19 Suryty

Dom nad jeziorem Blanki
telefon

606... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Chcesz uporządkować myśli, uspokoić skołatane nerwy siedzieć z rodziną przy ognisku? Spróbuj spędzić chociaż kilka dni u nas. Lekarstwem na Twoje skołatane nerwy może okazać się wynajem domku w Surytach, w pięknym zakątku Warmii i Mazur. Zachęcamy Państwa do wypoczynku w Surytach. Dysponujemy 6 miejscami noclegowymi (z mozliwością dostawki 2 miejsc) w murowanym, parterowym budynku z poddaszem. Na parterze znajdą Państwo salon z kominkiem, TV i wyposażonym aneksem kuchennym. Do Państwa dyspozycji oddajemy obszerny taras z widokiem na jezioro. Łazienka wyposażona jest w natrysk, pralkę i ciepłą wodę. Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie, łazienka z umywalką i wc. Ponadto przed budynkiem znajduje się duzy garaż. Na posesji stoi również przyczepa campingowa z namiotem (na 4 miejsca). Dodatkowo Goście moga korzystać z miejsca na ognisko, ławek, huśtawki, czy też łódki wiosłowej, kajaka lub rowerów. Serdecznie zapraszamy i życzymy udanego pobytu!

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."