Zobacz także

Święta Lipka zmieniła oblicze

A A

zabytki na mazurach,  atrakcje turystyczne na mazurach,  mazury zabytki,  święta lipka sanktuarium,  święta lipka zabytki

Zobacz również

Sanktuarium Maryjne
Święta Lipka 29

Galeria

Święta Lipka obecnie

1 / 17

W sierpniu 2011 roku zakończyła się prawie 3-letnia renowacja Sanktuarium w Świetej Lipce. Turyści zwrócili uwagę na nowy kolor sanktuarium - pomarańczowo-różowy, który zmienił się z żółtego, do którego zdążyliśmy przywyknąć i który znany był z publikacji, pocztówek... Rozgorzała dyskusja na temat decyzji konserwatorów co do zmiany kolorów. Podobnie jest i w tym roku. Pielgrzymkowicze nadal nie przyzwyczaili sie do nowego koloru samej świątyni i krużganków.

Święta Lipka jest zaliczana do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Oprócz kościoła wybudowano krużganek z kaplicami narożnymi. Imponująca jest kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. I oczywiście samo wnętrze: ołtarz główny, ołtarze boczne, tabernakulum, organy z poruszającymi sie figurkami, freski.

Sanktuarium znane jest z wyjątkowych prezentacji organowych, w czasie których nie tylko rozsłuchamy się w brzmieniu organów, ale i obejrzymy poruszające się figurki. Niezwykle znane się też Świętolipskie Wieczory Muzyczne, organizowane w Sanktuarium w letnim sezonie. Na świętolipskich organach koncertują wybitni polscy i zagraniczni organiści.

Nadeszły zmiany

Jezuici, którzy opiekują się Sanktuarium, przewodnicy, pracownicy informacji turystycznych w całym regionie od zeszłego roku codziennie w letnim sezonie odpowiadają na pytanie, skąd taka zmiana. Gdzie podział się żółty kolor świątyni.

Czy decyzja o zmianie koloru elewacji świątyni i krużganków była pochopna i nieprzemyślana? Można bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że było wprost przeciwnie.

Sanktuarium jest położone na podmokłym terenie i ustawione na olchowych i dębowych palach, jedynie w niektórych miejscach okutych żelazem. Architekt, który projektował bazylikę i krużganki, pochodził z południa Europy. Zastosował rozwiązania, które sprawdzają się tylko w ciepłych krajach. Wilgotne powietrze i podmokły teren powodują stałą i szybką degradację Sanktuarium. Stąd podjęto decyzję o jej renowacji.

Konserwatorzy, przed przystąpieniem do prac, pobrali próbki do badań i okazało się, że oryginalny kolor świątyni nie był żółty, a właśnie pomarańczowo-różowy. Przedstawili oni swoje odkrycie komisji konserwatorskiej. Zmiany zostały zaakceptowane przez rzeczoznawców wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodzili się na nie również ojcowie jezuici. W trakcie badań odkryto też, że na fasadzie kościoła znajdowały się złocenia. Je również odtworzono tak, aby nie wyglądały na tanie, jarmarczne zdobienia.

Warto wspomnieć o tym, że bazylikę przemalowano w latach 80-tych XX wieku na kolor żółto-biały, by oddać hołd papieżowi-Polakowi Janu Pawłowi II.

Oto, co wykonano w Świetej Lipce:
- remont elewacji świątyni i krużganków
- naprawiono dachy
- częściowo odnowiono ołtarz główny w świątyni
- częsciowo odnowiono freski na krużgankach
- wyremontowano organy. Konserwator stwierdził, że ich zły stan był efektem m.in. wielkiej eksploatacji. Na miech (urządzenie do tłoczenia powietrza) zużyto 50 m2 baraniej skóry. Piszczałki organowe konserwowano w Niemczech. Odnowione zostały wszystkie ruchome figurki na organach oraz ornamenty.

Prace konserwatorskie w Świętej Lipce finansowane są m.in. z Funduszy Norweskich oraz środków ministerialnych i samorządowych w wysokości 2,5 mln euro.

Pozostaje nam przyzwyczaić sie do nowej kolorystyki Świętej Lipki. Jest inaczej, jest świeżo. W tym wypadku nie można dyskutować o gustach, nasze odczucia stają się mniej ważne. Liczy się prawda historyczna.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Andrzej - Jastrzębia Góra 2018-02-19 20:11 (użytkownik niezalogowany)

Sporo aktualnych informacji o atrakcjach i wydarzeniach jest tu: www.swlipka.pl. Poza tuż obok jest jezioro, mala plaża etc.

avatar

Marysia 2012-05-31 16:50 (użytkownik niezalogowany)

Nigdy nie byłam w Świetej Lipce, czy oprócz Sanktuarium są tam jeszcze inne atrakcje? może festiwale albo koncerty?

avatar

Ula 2012-05-28 15:53 (użytkownik niezalogowany)

Mnie się właśnie podoba nowy kolor sanktuarium. Ogólnie jestem za tym, żeby zabytki odzyskiwały swój blask sprzed lat, dlatego cieszy mnie renowacja Świętej Lipki. W innych epokach ludzie preferowali żywe barwy, a nie mdłe pastele. Poza tym żółto biała kolorystyka mnie nie zachwycała ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."