Zobacz także

Święta Wielkanocne 2013 na Mazurach

A A

wypoczynek na mazurach,  ciekawe miejsca na mazurach,  wielkanoc na mazurach,  gdzie na mazury,  wielkanoc mazury,  święta wielkanocne na mazurach

Wielkanoc to czas pełen optymizmu i radości, który najchętniej spędzamy w gronie najbliższych. Jednak nie każdy lubi przedświąteczną krzątaninę, dlatego warto zastanowić się jak inaczej spędzić te dni. Święta Wielkanoce 2013 na Mazurach to propozycja dla wszystkich, którzy chcą przełamać rutynę!

Wielkanoc na Mazurach to na pewno świetny pomysł dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Kraina Wielkich Jezior tworzy bardzo malowniczą scenerię, co pozwoli na nowo odkryć urok i wspaniały charakter Świąt Wielkiej Nocy.

Wiele mazurskich hoteli, pensjonatów oraz kwater turystycznych przygotowało specjalne oferty na Wielkanoc 2013. Przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Leśniczówka Okominek oferuje czterodniowy pobyt, który obfitować będzie w wiele atrakcji. Goście zostaną przywitani kolacją, a już następnego dnia, po śniadaniu, będą mogli wziąć udział w malowaniu pisanek, dekorowaniu mazurków oraz przygotowaniu koszyczków ze święconką. W Niedzielę Wielkanocną zostanie zorganizowane uroczyste śniadanie, podczas którego nie zabraknie przysmaków. Z pobytu w Leśniczówce na pewno będą zadowolone rodziny z dziećmi, ponieważ dla maluchów zaplanowano wiele atrakcji i konkursów, a także przygotowano kącik zabaw. Można również przywieźć tu ze sobą czworonożnego pupila!

Hosteria "Chata Wuja Toma" także zaprasza na wielkanocny wypoczynek! W programie pobytu znalazło się wiele świątecznych atrakcji - zdobienie oraz kraszenie różnej wielkości jaj, przygotowanie koszyczków a także lukrowanie mazurków. Dużą radością będzie wyprawa wozem wypchanym sianem do kościoła parafialnego. Maluchy na pewno ucieszą się z wizyty Wielkanocnego Zajączka i spaceru w poszukiwaniu wiosny! Starsi goście będą się natomiast dobrze bawić przy wieczornym ognisku ze szklaneczką domowej nalewki albo grzańca.

Pałacyk Na Skarpie także oferuje czterodniowy pobyt podczas Świąt Wielkanocnych. Już w piątek zostanie zorganizowane wspólne malowanie pisanek. W sobotę będzie można przygotować święconkę oraz wielkanocne ciasta, a wieczorem odbędzie się rodzinny seans filmowy. Niedziela rozpocznie się tradycyjnym śniadaniem, po którym najmłodsi poszukają niespodzianek od króliczka. Dzień zakończy się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek i filmowym seansem.

Dużo atrakcji dla dzieci i dorosłych oferuje hotel Anders. Program pobytu łączy tradycyjne obchody Świąt Wielkiej Nocy z nowoczesnymi sposobami spędzania wolnego czasu. Świąteczne menu, przygotowywanie pisanek wspólnie z artystami ludowymi, uroczysty przejazd zaprzęgiem konnym ze święconką a także warsztaty kulinarne pod okiem szefa kuchni - między innymi takie atrakcje czekają na gości hotelu. Wielkanoc na Mazurach będzie również okazją do tego, aby dowiedzieć się jak zadbać o skórę po zimie czy sprawdzić swoje zdolności manualne. Świąteczny pobyt w hotelu Anders na pewno będzie obfitował w wiele aktywności!

Myśleliście nad spędzeniem Wielkanocy w SPA? Hotel SPA Srebrny Dzwon***Kadyny przygotował specjalną propozycję dla wszystkich, którzy chcą połączyć świętowanie z pielęgnacją urody! Podczas pobytu będzie można korzystać z przejażdżek bryczką i rowerem oraz spędzać czas w basenie, saunie czy jacuzzi. Oprócz tego wielkanocni goście skorzystają z wyjątkowych masaży i zabiegów upiększających.

Mercure Mrongovia Resort & SPA**** także stwarza możliwość spędzenia niezapomnianych Świąt Wielkanocnych. Nie zabraknie tradycyjnego, rodzinnego malowania jajek, które później wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą pisankę. Zaplanowany wyjazd do sanktuarium Święta Lipka będzie okazją aby poświęcić wielkanocne koszyczki z pokarmami. W Niedzielę maluchy spotkają się z Wielkanocnym Zajączkiem i zagrają z rodzicami w podchody. Ale to tylko część atrakcji, które czekają na gości podczas wielkanocnego pobytu!

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Pata 2013-03-28 16:58 (użytkownik niezalogowany)

Już tylko dwa dni do Wielkanocy! Życzę wszystkim radosnego wypoczynku i szczęśliwych chwil przy świątecznym stole.

avatar

Ela 2013-03-22 16:24 (użytkownik niezalogowany)

Wszyscy piszą jakie to rodzinne święta, a co w tym rodzinnego, jak jedna osoba - w tym wypadku ja - spędza całe dnie na gotowaniu. I pewnie kiedyś się zbuntuję i skorzystam z takiego pomysłu na spędzenie Wielkanocy!

avatar

Łucja P. 2013-03-20 11:21 (użytkownik niezalogowany)

No nie wiem czy bym chciała na Wielkanoc pojechać gdzieś do hotelu.. to tak jak na Boże Narodzenie, nie wyobrażam sobie spędzać najbardziej rodzinnych świat spośród wszystkich w Polsce poza domem. Wydaje mi się że podczas takich dni właśnie chodzi o to aby być w rodzinnym domu razem z bliskimi. Teraz świat idzie do przodu, ludzie robią się wygodni itd ;) nie uważam że jest to jakiś bardzo zły pomysł! na pewno znajdzie dużo zwolenników - jednak ja do nich nie należę ;))))

avatar

Majka 2013-03-18 16:08 (użytkownik niezalogowany)

Takie wyjazdy z pewnością trzeba rezerwować znacznie wcześniej. Fakt, że wśród nas jest wielu tradycjonalistów jednak moim zdaniem spędzenie wielkanocy w taki sposób to całkiem ciekawy pomysł! Bo przecież jak to się mówi: nie ważne gdzie, ważne z kim!!!! :)

avatar

Daria 2013-03-18 15:04 (użytkownik niezalogowany)

Już nie mogę doczekać się Wielkanocy! Jeszcze tylko 2 tygodnie i razem z rodziną zabierzemy się za te wszystkie pyszności, które znajdą się na świątecznym stole :D

avatar

Martyna 2013-03-14 16:36 (użytkownik niezalogowany)

Co prawda w tym roku już jest trochę za późno, ale w przyszłym jak najbardziej zastanowię się nad takim rozwiązaniem. Chyba nie jestem tradycjonalistką, bo w święta to najchętniej odpoczęłabym i poczytała książkę. A przygotowywanie jedzenia na rodzinne spotkania, a potem obsługiwanie gości to naprawdę ciężka praca.

avatar

Anna K. 2013-03-14 15:53 (użytkownik niezalogowany)

Jestem tradycjonalistką i nie wyobrażam sobie aby potrawy jakie pojawiają się na świątecznym stole nie były robione przeze mnie no i przez moją mamę. W przygotowania angażują się wszyscy domownicy więc pracy jest po równo i nikt jakoś nigdy nie narzekał :) z drugiej strony fajnie gdy już jest wszystko gotowe i tylko na nas czeka, poza tym taki wyjazd można połączyć oczywiście z odpoczynkiem, poza tym na Mazurach jest przecież bardzo pięknie. Myślę że wczasy na Mazurach jak najbardziej! ale może ja z moją rodziną poczekam do wakacji :) pozdrawiam!

avatar

Maja 2013-03-13 11:24 (użytkownik niezalogowany)

Według mnie nic nie zastąpi Wielkanocy we własnym domu, ale to tylko moja opinia. Co prawda u nas jest tak, że cała rodzina angażuje się w przygotowania. Ale jeśli nie ma takiej pomocy to rzeczywiście powinien się zbuntować i wybrać taką Wielkanoc na wyjeździe ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."