Święto Reszla

A A

imprezy na pomorzu,  atrakcje na mazurach,  mazury imprezy,  atrakcje mazury,  mazury wydarzenia,  dni reszla

Zobacz również

W dniach 12-15 lipca odbędą się Dni Reszla. Reszel to piękne miasteczko ze średniowieczną zabudową. Co ciekawe, całe miasto zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

W Reszlu należy zwolnić! Reszel to Slow City - miasto promujące kulturę przyjemnego, spokojnego życia. To miasto z tożsamością, której nie znajdziecie w McDonaldzie! Skupmy się więc na przyjemnościach, np. na nieśpiesznym zwiedzaniu miasta.

Reszel to przede wszystkim zamek biskupów warmińskich, zbudowany w latach 1350-1401. Zamek to masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec. Obecnie znajduje się w nim hotel i galeria sztuki współczesnej.

Inne zabytki Reszla to kamienne, gotyckie mosty; część murów z basztami; trzynawowy kościół farny Piotra i Pawła z 1348 r. (lwedług innych źródeł z 1360 r.). W kościele można wejść na zabytkową 52. metrową wieżę, aby na niej zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara (1913) oraz dzwony kościelne, a z niej cudowny widok na Reszel (m.in. na zamek) i jego okolice.

 

Przerażającą ciekawostką jest to, że 21 sierpnia 1811 w Reszlu miał miejsce ostatni w Europie przypadek spalenia czarownicy na stosie - Barbary Zdunk. Oskarżono ją o czary i podpalenie zamku. Po 3 latach procesu sąd w Królewcu zatwierdził wyrok, Barabarę Zdunk najpierw uduszono, po czym spalono na stosie.

PROGRAM DNI RESZLA

12 lipca (czwartek)


16.00 Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
- część oficjalna (galeria ZAMEK)
- występ Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Reszelanie” (galeria ZAMEK)
19.00 Uroczysty koncert zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua z okazji 675 rocznicy nadania praw miejskich (galeria ZAMEK)
Zespół tworzy muzykę nawiązującą do różnych epok historycznych, jednak upodobał sobie dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. W sezonie letnim w najatrakcyjnieszych miastach Warmii i Mazur odbywają się "Koncerty letnie".

"PRO MUSICA ANTIQA" nagrali 4 płyty z serii „Muzyka europejska w zabytkach Warmii i Mazur” oraz piątą pt. „Muzyka europejska w przyrodzie Warmii i Mazur”. Z pewnością kilka utworów z tych płyt usłyszymy podczas dzisiejszego koncertu.

 

20.00 „Epoka miecza i krzyża”- plac przy ul. Podzamcze
- przekazanie kluczy do bram grodu
- prezentacja tańców średniowiecznych
- nauka tańca z udziałem publiczności
- inscenizacja nadania praw miejskich
- konkurs sprawności rycerskiej z udziałem publiczności
- prezentacja zwyczajów rycerskich
- pokaz walk rycerskich z użyciem broni średniowiecznej
- turniej kuszniczy z udziałem publiczności

13 lipca (piątek)

19.00 - plac przy ul. Podzamcze
- SZANTY W RESZLU - koncert zespołu EKT GDYNIA
- ŚPIERWĆ KAŻDY MOŻE - koncert finałowy warsztatów wokalnych prowadzonych przez MOK Reszel
- koncert zespołu MAGNESS
- plenerowa zabawa biesiadna DJ PAUL

14 lipca (sobota)

kompleks boisk „Orlik”
10.00 – Finał Mistrzostw Reszla w Tenisie Ziemnym
12.00 – Finałowy Turniej Piłki Nożnej (drużyn 6-cio osobowych w kat. wiekowej + 16 lat)
19.00 - plac przy ul. Podzamcze
- zabawy integracyjne dla dzieci
- koncert zespołu ROCKERFELER
- PROJEKT MUZYCZNY M'n'F. wystąpią: Mateusz Krautwurst (Polska), Nick Sinkler (USA), Frenchi (Kongo)
- EX CZERWONE GITARY
- koncert zespołu BERNARDA DORNOWSKIEGO
- plenerowa dyskoteka DJ Paul

15 lipca (niedziela)


10.00 – Turniej Brydżowy - hala sportowa im. Orłów Górskiego
10.30 - UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI MIASTA I MIESZKAŃCÓW GMINY RESZEL - kościół pw. św. ap. Piotra i Pawła w Reszlu
12.30 – Międzynarodowe Zawody Motocrossowe – tor motocrossowy
14.45 – Turniej Brydżowy - hala sportowa im. Orłów Górskiego

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Bożena - Nowa Wieś 2018-07-09 15:06 (użytkownik niezalogowany)

Byłoby miło gdyby autorzy wpisów weryfikowali ich rzetelność. Z Polski na liście UNESCO jest 14 obiektów dziedzictwa kulturalnego i 1 naturowego. I w żadnej z tych grup nie ma Reszla. Choć oczywiście szkoda

avatar

Iza 2012-07-13 15:14 (użytkownik niezalogowany)

Nie sądziłam że takie małe miasteczka mogą pojawić się na liście zabytków UNESCO, ale cieszy mnie to ogromnie że piękne i urokliwe miejsca Mazur są doceniane na całym świecie. Oby tak dalej, odnośnie Mazur to mimo wszystko najbardziej podoba mi się w Mikołajkach ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."