Święto Wojsk Lądowych w Giżycku

Miejscowość:
Giżycko
Miejsce imprezy:
plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżycku
Data rozpoczęcia:
2017-09-14
Data zakończenia:
2017-09-16

Giżycko zostało w tym roku gospodarzem centralnych obchodów Święta Wojsk Lądowych. W uroczystościach weźmie udział kilkuset gości oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych.


Oficjalne uroczystości odbędą się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zaplanowano uroczysty apel, przemówienia okolicznościowe, musztra paradna, defilada, wyróżnienia żołnierzy i pracowników. W programie wydarzenia znalazły się również pokazy sprzętu wojskowego w różnych częściach miasta i okolicznych szkołach, festyny żołnierskie z grochówką, zawody sportowe i występy artystyczne.

W  Giżycku będzie można zobaczyć najnowszy sprzęt wojskowy z kraju i zagranicy oraz popularne modele, którymi dysponuje 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana. Miłośnicy militariów będę mogli podziwiać m.in. Czołg Leopard 2A5, amerykański wóz opancerzony Stryker (US), brytyjski pojazd rozpoznawczy Jackal, specjalistyczny pojazd saperski Topola S i wiele innych.

Atrakcją będzie też dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego w Pierkunowie k. Giżycka, z udziałem czołgów, artylerii i osłony przeciwlotniczej.

Szczegółowy program

14 września, czwartek
18.00 – 19.00 Msza Święta w intencji żołnierzy, pracowników RON Wojsk Lądowych oraz poległych w Misjach poza granicami kraju (kościół p.w. Ducha Świętego Pocieszyciela, ul. Moniuszki 2a)
19.05 Apel Poległych (pomnik poświęcony żołnierzom AK i Sybirakom w parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki)

15 września, piątek
12.00 – 13.30 Uroczystości oficjalne (plac marszałka J. Piłsudskiego)
• uroczysty apel
• przemówienia okolicznościowe
• musztra paradna
• defilada
• wyróżnienia żołnierzy i pracowników
Po uroczystościach oficjalnych, odbędzie się jeden z czterech planowanych pokazów sprzętu wojskowego, podczas którego serwowana będzie tradycyjna grochówka wojskowa.
16.00 – 19.00 Festyn żołnierski (amfiteatr na plaży miejskiej)
• statyczna prezentacja sprzętu
• występy artystyczne

16 września, sobota
10.00 – 14.00 Piknik żołnierski (Pierkunowo k. Giżycka)
• grochówka wojskowa
• statyczny pokaz sprzętu wojskowego
• dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego

Inne Zapowiedzi

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."