Zobacz także

Sylwester - spędź go na Mazurach!

A A

gdzie na sylwestra,  pomysły na sylwestra

Zobacz również

Szukasz miejsca na Mazurach, gdzie warto spędzić sylwestra? Zobacz ofertę wybranych obiektów noclegowych z regionu.

Pensjonat Wejsunek (Wejsuny)


Pensjonat Wejsunek znajduje się niedaleko Rucianego-Nidy, w pięknej miejscowości położonej nad samym jeziorem. Miejsce jest niezwykle klimatyczne, a powitanie Nowego Roku w scenerii mazurskich jezior na pewno będzie dużym przeżyciem. Poza tym sylwestrowa oferta Pensjonatu Wejsunek prezentuje się bardzo ciekawie – przygotowano tu bowiem pakiet obejmujący dwa noclegi. W jego cenę wliczono między innymi udział w sylwestrowym balu, kulig po Puszczy Piskiej (lub przejażdżkę bryczką w przypadku braku śniegu) a także bezpłatne korzystanie z sauny oraz ruskiej bani przez cały czas pobytu! Istnieje również możliwość udziału wyłącznie w balu sylwestrowym.

Pałac i Folwark Galiny


Pałac i Folwark Galiny to naprawdę magiczne miejsce i szansa na spędzenie sylwestra w zabytkowych wnętrzach dawnej rezydencji. Pakiet pobytowy obejmuje tutaj cztery albo sześć noclegów z pysznymi śniadaniami i obiadokolacjami, w których królować będą regionalne potrawy. W programie pobytu znajdzie się również rozruch każdego poranka oraz pokaz koni, a do tego relaks w ruskiej bani. Pakiet obejmuje też Przebojową Noc Sylwestrową z wykwintnym menu, open barem i zabawę przy muzyce DJ-a.

Mazurski Raj (Kuty)


Mazurski Raj to dom z dwoma apartamentami położony bezpośrednio nad jeziorem Czarna Kuta. Goście obiektu mają do dyspozycji pomosty oraz miejsce na sylwestrowe ognisko. Na terenie posesji znajduje się też sala kominkowa, na którą zaadaptowano budynek starej kuźni. Miejsce nada się świetnie dla większej grupy – nawet dla dwudziestu osób.

Oaza Mazurska (Dobry Lasek)


Dobry Lasek to miejscowość położna na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – tylko kilkanaście kilometrów od Mikołajek i Mrągowa. Właśnie tutaj znajduje się Oaza Mazurska, której gospodarze oferują pięć pokoi o wysokim standardzie. Do dyspozycji gości jest też sala kominkowa, gdzie będzie można zorganizować imprezę sylwestrową. Poza tym gospodarze proponują zorganizowanie ogniska z pieczeniem kiełbasek, pokaz sztucznych ogni oraz, jeśli dopisze śnieg, także kulig.

Całoroczny Dom Gościnny AGA (Kruklanki)


Mazurski sylwester może odbyć się również w Kruklankach nad jeziorem Gołdopiwo. Bliskość Puszczy Boreckiej tylko podnosi atrakcyjność tego miejsca – Dom Gościnny AGA znajduje się bowiem bardzo blisko lasu i jeziora. Jest więc gdzie się wybrać na noworoczny spacer. Na gości czekają też w pełni wyposażone pokoje z łazienkami w wolnostojącym domu.

Szukasz innych ofert sylwestrowych w regionie? Wejdź i zobacz: Sylwester 2017/2018 na Mazurach

fot. geralt (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."