Wyciąg narciarski Szelment  (Wyciągi narciarskie)

Szelment 2  Jeleniewo

Wyciąg narciarski Szelment
telefon

568... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

We wsi Szelment, niedaleko Suwałk znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jest to miejsce jeszcze dość mało popularne wśród narciarzy, ponieważ działa od 2008 roku. A warto tam przyjechać. Ośrodek oferuje miłośnikom sportów zimowych kompleks wyciągów narciarskich. Do współczesnego "mazurskiego przysłowia" - "Na Mazurach lepiej niż w górach" można więc dopisać "Na Suwalszczyźnie lepiej niż w górach". Ośrodek ma bogatą ofertę zarówno latem, jak i zimą. Zimą proponuje m.in. siedem wyciągów plus przenośnik taśmowy, lodowisko naturalne, trasy biegowe, snowpark, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego a latem wspaniałe pole do paintball'a, wypożyczalnię rowerów oraz pole do minigolfa. Baza turystyczna jest kompletna - są także miejsca noclegowe, restauracja, bar. Ośrodek organizuje także konferencje i wszelkiego rodzaju spotkania, urządza wystawy fotograficzne, np. "Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk", prowadzi wypożyczalnię rowerów. Atrakcji bez liku. Ani zimą ani latem nuda nie groźna.

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."