Szlakiem Green Velo przez Mazury i Warmię

Szlakiem Green Velo przez Mazury i Warmię

Amatorzy rowerowych wypraw nie powinni omijać Warmii i Mazur! Region oferuje bowiem przepiękne widoki, a przecież oglądanie ich to jedna z przyjemności, jaką dają jazda na dwóch kółkach. Ciekawe miejsca można zobaczyć między innymi na warmińsko-mazurskim odcinku szlaku Green Velo, który prowadzi z Elbląga do Gołdapi.

Rowerowy szlak Green Velo


O rowerowym szlaku Green Velo na pewno słyszało wielu, ale kto miał okazję go przetestować? Trasa prowadzi przez wschodnią część polski – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Łącznie to ponad dwa tysiące kilometrów, obejmujących nie tylko ścieżki i infrastrukturę rowerową, ale też smaki, krajobrazy i atrakcje.

Z Green Velo łączą się lokalne ścieżki rowerowe, więc jeśli ktoś zdecyduje się na spontaniczną zmianę trasy, być może przeżyje wyjątkową przygodę, odkryje nieznane miejsce i stwierdzi, że ta rowerowa wyprawa, to najlepszy pomysł na jaki wpadł . Kto to wie?

Green Velo na Warmii i Mazurach


Zachęcamy, by swoją rowerową przygodę zacząć właśnie w naszym regionie. Warmińsko-mazurski odcinek trasy liczy trzysta dziewięćdziesiąt cztery kilometry, co powinno dać przedsmak tego, czego można spodziewać się na pozostałych jego etapach. Szlak wytyczono wzdłuż Zalewu Wiślanego, granicy z Obwodem Kaliningradzkim – w dużej części przebiega przez obszary NATURA 2000.

Ponad połowa długości trasy Green Velo w naszym regionie biegnie nasypami po zlikwidowanych liniach kolejowych oraz wałami przeciwpowodziowymi. Rowerzyści muszą przygotować się na nawierzchnię gruntową, ale miejscami pojadą po asfalcie lub kostce brukowej. Pomyślano również o miejscach do wypoczynku, czyli czterdziestu miejscach z wiatami i stojakami na rowery.

Najważniejsze miasta na szlaku


Wyprawę zacznijmy w Elblągu – po wyjechaniu z miasta prawie od razu wjeżdżamy na teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Warmińska część szlaku to podróż śladami gotyckich zamków i średniowiecznych budowli. Ciekawe zabytki znajdują się między innymi we Fromborku, Braniewie i Pieniężnie. Etap z Pieniężna do Lidzbarka Warmińskiego (przez Górowo Iławeckie) prowadzi przez bardzo malownicze Wzniesienia Górawskie. Kolejne miasta na trasie to Bartoszyce i Sępopol, gdzie największą atrakcję jest gotycki kościół oraz pozostałości średniowiecznych murów, które kiedyś otaczały miasteczko. Za Sępopolem kończy się warmińska, a rozpoczyna mazurska część szlaku Green Velo.

Wjeżdżamy na teren Mazur Północnych i kierujemy się do Węgorzewa. Warto zatrzymać się w miasteczku na dłużej, żeby wczuć się w żeglarski klimat regionu. Poza tym, będąc na Mazurach i nie wybrać się nad jezioro, to duży błąd! Z Węgorzewa wyjeżdżamy do miejscowości Banie Mazurskie – w tej części regionu leżą tak zwane Mazury Garbate. Skąd ta nazwa? Na pewno przekonają się o tym ci, którzy spróbują pokonać ten fragment trasy.

Miastem, gdzie kończy się warmińsko-mazurska trasa Green Velo jest Gołdap. Czy wiedzieliście, że Gołdap jest uzdrowiskiem? Dla zregenerowania sił po tej wyprawie, polecamy wizytę w tamtejszych tężniach!

Następny artykuł Turyści rekomendują:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!