Zobacz także

Szlakiem Green Velo przez Mazury i Warmię

A A

atrakcje turystyczne na mazurach,  aktywny wypoczynek na mazurach,  szlaki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach

Amatorzy rowerowych wypraw nie powinni omijać Warmii i Mazur! Region oferuje bowiem przepiękne widoki, a przecież oglądanie ich to jedna z przyjemności, jaką dają jazda na dwóch kółkach. Ciekawe miejsca można zobaczyć między innymi na warmińsko-mazurskim odcinku szlaku Green Velo, który prowadzi z Elbląga do Gołdapi.

Rowerowy szlak Green Velo


O rowerowym szlaku Green Velo na pewno słyszało wielu, ale kto miał okazję go przetestować? Trasa prowadzi przez wschodnią część polski – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Łącznie to ponad dwa tysiące kilometrów, obejmujących nie tylko ścieżki i infrastrukturę rowerową, ale też smaki, krajobrazy i atrakcje.

Z Green Velo łączą się lokalne ścieżki rowerowe, więc jeśli ktoś zdecyduje się na spontaniczną zmianę trasy, być może przeżyje wyjątkową przygodę, odkryje nieznane miejsce i stwierdzi, że ta rowerowa wyprawa, to najlepszy pomysł na jaki wpadł . Kto to wie?

Green Velo na Warmii i Mazurach


Zachęcamy, by swoją rowerową przygodę zacząć właśnie w naszym regionie. Warmińsko-mazurski odcinek trasy liczy trzysta dziewięćdziesiąt cztery kilometry, co powinno dać przedsmak tego, czego można spodziewać się na pozostałych jego etapach. Szlak wytyczono wzdłuż Zalewu Wiślanego, granicy z Obwodem Kaliningradzkim – w dużej części przebiega przez obszary NATURA 2000.

Ponad połowa długości trasy Green Velo w naszym regionie biegnie nasypami po zlikwidowanych liniach kolejowych oraz wałami przeciwpowodziowymi. Rowerzyści muszą przygotować się na nawierzchnię gruntową, ale miejscami pojadą po asfalcie lub kostce brukowej. Pomyślano również o miejscach do wypoczynku, czyli czterdziestu miejscach z wiatami i stojakami na rowery.

Najważniejsze miasta na szlaku


Wyprawę zacznijmy w Elblągu – po wyjechaniu z miasta prawie od razu wjeżdżamy na teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Warmińska część szlaku to podróż śladami gotyckich zamków i średniowiecznych budowli. Ciekawe zabytki znajdują się między innymi we Fromborku, Braniewie i Pieniężnie. Etap z Pieniężna do Lidzbarka Warmińskiego (przez Górowo Iławeckie) prowadzi przez bardzo malownicze Wzniesienia Górawskie. Kolejne miasta na trasie to Bartoszyce i Sępopol, gdzie największą atrakcję jest gotycki kościół oraz pozostałości średniowiecznych murów, które kiedyś otaczały miasteczko. Za Sępopolem kończy się warmińska, a rozpoczyna mazurska część szlaku Green Velo.

Wjeżdżamy na teren Mazur Północnych i kierujemy się do Węgorzewa. Warto zatrzymać się w miasteczku na dłużej, żeby wczuć się w żeglarski klimat regionu. Poza tym, będąc na Mazurach i nie wybrać się nad jezioro, to duży błąd! Z Węgorzewa wyjeżdżamy do miejscowości Banie Mazurskie – w tej części regionu leżą tak zwane Mazury Garbate. Skąd ta nazwa? Na pewno przekonają się o tym ci, którzy spróbują pokonać ten fragment trasy.

Miastem, gdzie kończy się warmińsko-mazurska trasa Green Velo jest Gołdap. Czy wiedzieliście, że Gołdap jest uzdrowiskiem? Dla zregenerowania sił po tej wyprawie, polecamy wizytę w tamtejszych tężniach!

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."