Szlakiem Mazurskich Legend

A A

rajd rowerowy,  wycieczka rowerowa,  wycieczki rowerowe mazury,  imprezy rowerowe,  szlaki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach

W dniach 21-23 września odbędzie się rajd rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend”. To już 6. edycja tej imprezy odbywającej się co roku jesienią. Jeśli lubisz jazdę na rowerze, a do tego piękne mazurskie widoki i fanstastyczne legendy, ten rajd jest dla ciebie! Początek w Kruklankach niedaleko Giżycka.

Inspiracją do powstania tego szlaku były mazurskie bajki spisane po wojnie przez Jadwigę Tressenberg, nauczycielkę i żonę leśniczego z Puszczy Boreckiej. Bajki wydano w książce "Mazurskie opowieści".

Punkty przystankowe na 102 kilometrowym szlaku są jednocześnie tytułami legend zawartych w książce: Jak żywe..., Francuski strach z Gawlickiego Lasu, Zemsta mieszkanki znad Żywego, Czarna Jachta, Dąb Napoleona, Topnik z jeziora Wolisko, Diabelski kamień z puszczy, Anioł i Diabeł z Piłackich Wzgórz, Zło z Gębałki, Goliat ze Stręgielka, Złoty łańcuch, O kapeluszniku, motkach i myszkach, Tajemnice Złotej Góry, Tajemnicze kroki, Saga o Mateuszu i jego synu, Celestynie, Historia zatopionego dzwonu, Królowa Kut, Książę z Kut, Anna Zielarka, Wyspa pożeracza serc, Ślad diabelskiej łapy, Jankowa Droga, Wilhelmina i jej diabelskie ziele, Zimowa noc Naderki, Czarny pies z Regułówki, Czarny baran z Możdżan, Kokosze i pałac.

Prawda, że zachęcające nazwy? Szlak prowadzi przez gminę Kruklanki i gminy z nią sąsiadujące. W miejscu legendarnych wydarzeń postawiono sporej wielkości rzeźby, wydano też skrócony zbiór legend i opracowano mapkę trasy. Ścieżka rowerowa funkcjonuje cały rok, a już od 6 lat jesienią odbywa się rajd rowerowy „Szlakiem mazurskich legend”.

 

Zobacz inne szlaki, które warto pokonać na rowerze, wejdź: Trasy rowerowe na Mazurach

 

PROGRAM


21 września

9:30- otwarcie rajdu - GOK Kruklanki
10:00 - wyjazd na trasę - Kruklanki – Diabla Góra – Jakunówko - Kruklanki - 30 km
19:00 – prelekcja na temat walorów przyrodniczych i ekologicznych terenów Puszczy Boreckiej i jej obrzeży

22 września
9:30 - wyjazd na trasę - Kruklanki – Czerwony Dwór – Łękuk Mały – Lipowo - Kruklanki – ok. 60 km
19:00 – prelekcja –„Mieszkańcy tych ziem w okresie od średniowiecza do czasów II wojny światowej - odkrywanie ważnych miejsc historycznych"
20:30 – spotkanie integracyjne połączone ze wspólnym śpiewaniem piosenek biesiadnych i ludowych wraz z zespołem „Sapiniaki” z GOK Kruklanki i konkursem wiedzy historyczno–ekologiczno – krajoznawczej

23 września
10:00 - wyjazd na trasę - Kruklanki -Gawlik Wlk.- Żywy - Boćwinka- Kruklanki – 28 km
14:00 - zakończenie rajdu, wręczenie pamiątkowych znaczków, odblasków i koszulek

avatar

akceptuję regulamin

Dariusz Zalewski 2015-07-18 23:01

My przejechalismy 205 km w 3 dni w rajdzie nauczycieli ze Spychowa wiec trasa 100 km jest tez ok.

avatar

Fabian 2012-09-19 14:18 (użytkownik niezalogowany)

Uuuu faktycznie trasa jest konkretna i sam nie wiem czy dalbym radę. Okaże się bo znajomy bardzo mnie namawia do wzięcia udziału. Z jednej strony chcę bo uwielbiam jazdę na rowerze z drugiej obawiam się że moja kondycja nie pozwoli mi ukończyć odcinka ;)

avatar

Aleksandra 2012-09-17 10:50 (użytkownik niezalogowany)

Jak dla mnie rewelacja! Nie dość, że można zadbać o kondycję, to jeszcze w takiej formie. Chętnie dowiem się jakie legendy kryją się pod nazwami, które przeczytałam w artykule. Może uda mi się zachęcić również moją rodzinę do udziału w rajdzie.

avatar

Krystian 2012-09-14 16:19 (użytkownik niezalogowany)

100 kilometrów to nie bagatela! Szkoda, że nie mam kondycji, żeby wziąć udział. W tym roku pozostaje mi tylko kibicowanie. Przyłożę się i pojadę za rok :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."