Giżycko rozbuduje bazę noclegową(2019-01-11)

Jak informuje Urząd Miejski w Giżycku, znany mazurski kurort czeka duża inwestycja na niespotykaną dotąd skalę. W sąsiedztwie Kanału Łuczańskiego ma powstać hotel na prawie tysiąc miejsc!

Ilość komentarzy: 0

Filmowe Czwartki w Giżycku przez całe lato(2014-06-30)

Letnie czwartki w Giżycku upłyną pod znakiem dobrego kina. W każdy czwartkowy wieczór organizowane będą plenerowe projekcje filmów, na które zapraszamy do Portu Ekomarina.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko na długi weekend(2013-05-28)

Jeśli masz ochotę spędzić długi weekend na Mazurach, zapraszamy do Giżycka. Zapowiada się fantastyczna zabawa, muzyczna, taneczna i słoneczna - długi weekend ma być wyjątkowo ciepły. W końcu to już prawie lato. A jak lato, to i czas na Mazury!

Ilość komentarzy: 1

Relacja z Mazury AirShow Giżycko(2012-08-05)

Mazury AirShow odbyły się już po raz trzeci. Wystąpili dla nas najlepsi piloci z całego świata - mistrzowie wśród mistrzów oraz zespoły pokazowe i indywidualni akrobaci. Wśród maszyn zobaczyliśmy zarówno te nowoczesne wojskowe i cywilne, jak i zabytkowe oraz wodnosamoloty.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko na weekend(2012-07-27)

W najbliższy weekend nikt, kto trafi do Giżycka nie będzie się nudził. Atrakcje będą zapewnione od soboty do niedzieli. Wśród nich występ kabaretu "Hrabi", Zlot Motocykli, Giżyckie Dni Oldtimerów, szanty oraz muzyka organowa i kameralna.

Ilość komentarzy: 2

Kino pod chmurką w Giżycku zaczyna sezon 2012(2012-06-26)

Już 5 lipca rusza kolejny sezon Filmowego Giżycka. Pokazy odbędą się na plaży miejskiej nad jeziorem Niegocin. Wieczór, delikatna bryza od jeziora, błyszczące na mazurskim niebie gwiazdy i do tego polskie i światowe hity filmowe. Prawda, że idealny pomysł na wieczór na Mazurach?

Ilość komentarzy: 6

Giżycko zaprasza na Puchar Trzech Ryb(2012-06-06)

Już w ten weekend, od 9 do 10 czerwca, odbędą się regaty w giżyckiej Ekomarinie. Regaty te są zaliczane do rankingu Pucharu Polski.

Ilość komentarzy: 4

Urodziny Giżycka(2012-04-19)

Świętujmy razem z Giżyckiem 400-lecie. To czas podsumowań, refleksji, ale też wspaniałych imprez.

Ilość komentarzy: 4

XII Zlot Oldtimerów - Port Stranda 2011(2011-08-25)

XII Zlot Klubu JachtOldtimer odbędzie się 2-4 września 2011r. w porcie Stranda w Giżycku. Klub żeglarski Jacht Oldtimer to miejsce dla wszystkich miłośników jachtów zarówno nowych jak i starych oraz klasycznych.

Ilość komentarzy: 3

VIII Biesiada Wileńska 2011(2011-08-24)

4 września 2011r. odbędzie się już 8 edycja Biesiady Wileńskiej w Giżycku. W Lesie Miejskim o godz. 13.00 spotkają się wszyscy zwolennicy wspólnego biesiadowania. Co więcej podczas trwania wydarzenia odbędzie się szereg imprez towarzyszących w postaci licznych konkursów, wystaw oraz wspólne śpiewanie przy ognisku.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."