Barczewo coraz piękniejsze(2013-05-06)

W zeszłym roku pisaliśmy o wyróżnieniu, jakie spotkało Starówkę w  Barczewie. Została zwycięzcą konkursu Modernizacja 2011. Zmierzyła się z prawie 900 inwestycjami z całej Polski.

Ilość komentarzy: 1

Wiosenne atrakcje w Siedlisku u Szczygłów(2013-03-19)

O poranku ptasie trele, po wiejskim śniadanku aromatyczna kawa na tarasie z widokiem na rozlewisko… Czaple siwe już ostro pracują, a kormorany suszą skrzydła na grobli. Co robić z tak mile rozpoczętym dniem w "Siedlisku u Szczygłów".

Ilość komentarzy: 15

Barczewo otrzyma certyfikat sieci Cittaslow(2013-03-04)

Barczewo przystąpi do Międzynarodowej sieci Cittaslow, która promuje ideę wygodnego i spokojnego życia w małych miasteczkach. Decyzja została potwierdzona przez radnych Barczewa na Warmii.

Ilość komentarzy: 11

Dożynki w Słabowie(2012-09-04)

W sobotę 8 września w Słabowie niedaleko Rynu odbędą się Dożynki Gminne. Zapraszamy na całodzienny festyn, podczas którego uczcimy tegoroczne zbiory plonów.

Ilość komentarzy: 3

Starówka w Barczewie wyróżniona(2012-09-03)

Barczewska Starówka została zwycięzcą konkursu "Modernizacja 2011". Zmierzyła się z prawie 900 inwestycjami z całej Polski. Znalazła się w finale ze 100 inwestycjami. I wygrała! Rewitalizacja wschodniej części Starego Miasta w Barczewie zakończyła się 31 grudnia 2011 roku.

Ilość komentarzy: 4

Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym w Worławkach(2012-08-10)

Wypoczynek na Mazurach to idealny sposób na oderwanie się od szarej rzeczywistości i spędzenie czasu na łonie natury. Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z propozycji gospodarstw agroturystycznych na Mazurach. A jeśli szczególnie zależy nam na ciszy i spokoju, to oferta agroturystyki w Worławkach będzie wprost wymarzona!

Ilość komentarzy: 2

Spotkanie z dźwiękami minionych epok(2012-07-24)

Zapraszamy na koncert zespołu Concerto da Camera, który odbędzie się w sobotę 28 lipca w Muzeum w Morągu. Młodzi twórcy zaprezentują utwory siedemnastowiecznych kompozytorów włoskich i polskich.

Ilość komentarzy: 1

Mazurski Piknik Militarny(2012-07-16)

Już w ten weekend (21-22 lipca) odbędzie się Mazurski Piknik Militarny "Walkiria". Jest to nietypowa zabawa, polegająca na odtworzeniu walk między dwoma stronami Oś kontra Alianci. Każda z grup tworzy oddziały do zadań specjalnych, zbiera nieśmiertelniki, zdobywa teren, odbija "swoich"... I to wszystko w wojskowych strojach, z użyciem noktowizorów i na terenie m.in. kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec w Gierłoży".

Ilość komentarzy: 3

Święto Reszla(2012-07-12)

W dniach 12-15 lipca odbędą się Dni Reszla. Reszel to piękne miasteczko ze średniowieczną zabudową. Co ciekawe, całe miasto zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

Ilość komentarzy: 1

Świętujmy Dni Barczewa(2012-05-31)

Już 4 czerwca rozpocznie się wielkie świętowanie Dni Barczewa. Potrwa ono 7 dni, do 10 czerwca. Barczewo jest miasteczkiem znanym głównie jako miejsce urodzin Feliksa Nowowiejskiego, znanego kompozytora, twórcy muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Miasto lokowane było w 1325 roku, jednak wówczas gród zniszczono. Nowe miasto uzyskało prawa miejskie w 1364 roku.

Ilość komentarzy: 2

Mistrzostwa Warmii i Mazur w zaprzęgach konnych(2012-05-17)

W zespole pałacowym w Galinach koło Bartoszyc odbędą się w sobotę 19 maja mistrzostwa Warmii i Mazur w zaprzęgach konnych. Do rywalizacji zgłosiło się 15 par.

Ilość komentarzy: 3

Warmia w natarciu - V Warmiński Kiermas Tradycji Dialogu Zabawy(2012-05-15)

Promując Warmię i Mazury skupiano się na bogatych w jeziora Mazurach, dyskryminując Warmię. Od kilku lat to się zmienia. Warmia ma wiele atrakcji do zaoferowania turystom. Nie przegap więc Warmii! I nie przegap Kiermasu!

Ilość komentarzy: 1

Noc Muzeów zaprasza(2012-05-14)

Warmia i Mazury włączają się w ogólnopolska akcję, podczas której wszystkie muzea będą czynne w godzinach wieczornych i nocnych. Czeka na nas nocna sceneria, tajemnica i zagadki przeszłości...

Ilość komentarzy: 3

Majowy tydzień w Siedlisku u Szczygłów(2012-05-10)

Majowa pogoda sprzyja wyjazdom i wypoczynkowi. Dlaczego więc nie skorzystać z zaproszenia Siedliska u Szczygłów na majowy tydzień w Krainie Dzikich Mazur!

Ilość komentarzy: 2

IV Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych(2012-03-28)

20 - 22 kwietnia 2012 r. w Rucianem-Nida odbędą się już IV Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych.

Ilość komentarzy: 3

Wypoczynek na Mazurach(2011-09-21)

Mazury to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce obfitujące w niezliczoną ilość atrakcji turystycznych oraz interesujących zakątków do zwiedzenia. Ciekawe miejsca zachęcają do przyjazdu nad jeziora zapewniając przyjemny wypoczynek na Mazurach  niezależnie od pory roku.

Ilość komentarzy: 3

Ciekawe miejsca na Mazurach(2011-08-24)

Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który kojarzy się głównie z malowniczymi jeziorami. Jednak ten zakątek ma do zaoferowania o wiele więcej niż może się wydawać. Ciekawe miejsca na Mazurach to nie tylko woda, ale również zabytki i oryginalna architektura, która zachwyca wiele osób.

Ilość komentarzy: 9

Rock Opera Krzyżacy(2011-07-12)

Rock Opera Krzyżacy 2011 to ogromne przedsięwzięcie, w którym będą brać udział znani aktorzy oraz gwiazdy estrady. Wydarzenie będzie miało miejsce w malowniczym Mrągowie i zostanie wystawione tylko jeden jedyny raz, dlatego warto 21 lipca wybrać się na Mazury by na własne oczy zobaczyć przepiękny spektakl.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."