Mazurskie akweny. Co wiesz o jeziorze Czos?(2018-11-20)

Czos to jedno z lepiej znanych mazurskich jezior. Przecież leży na terenie słynnego Mrągowa, a nad jego brzegami ulokowany został amfiteatr, w którym każdego lata gromadzą się amatorzy rozrywki – polskich kabaretów oraz muzyki country.

Ilość komentarzy: 0

Poznaj Mrągowo podczas spaceru(2013-10-29)

Przed nami długi weekend w listopadzie. Jeżeli spędzacie go w Mrągowie i szukacie pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu,  możecie zwiedzić okolicę razem z uczestnikami marszu „Poznaj Mrągowo”.

Ilość komentarzy: 2

Zapraszamy na I Mrągowski Kongres Kobiet(2013-09-12)

Czy kobiety są solidarne? Jak ważna jest kobieca solidarność? Odpowiedzi na te pytania postarają się znaleźć uczestniczki I Mrągowskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Centrum Kultury i Turystki w Mrągowie.

Ilość komentarzy: 3

Mrągowo zmieniło się w plan filmowy!(2013-08-19)

Wspaniałe mazurskie plenery są szczególnie lubiane przez filmowców, którzy nieraz realizowali tu swoje projekty. Tym razem ekipa filmowa wybrała Mrągowo, gdzie właśnie rozpoczęły się zdjęcia do fabularnego obrazu „Kładka” w reżyserii Michała Bartoszewicza.

Ilość komentarzy: 2

Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa...(2013-06-17)

Każdy miłosnik Mazur zna tę piosenkę Cezarego Makiewicza. W tym roku także zapraszamy do Mrągowa, bo jak zawsze będzie się tam wiele działo. Imprezy muzyczne, sportowe, kabarety, festiwale - nie może Was tam zabraknąć.

Ilość komentarzy: 2

Zobacz spektakl "Się Kochamy" w Mrągowie(2012-11-05)

Wszystkich wielbicieli teatru zapraszamy do mrągowskiego Centrum Kultury i Sztuki na znakomity spektakl „Się Kochamy”. Jest to opowieść o klasycznym trójkącie miłosnym, w której nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i zabawnych dialogów. Na czytelników naszego portalu czeka niespodzianka - podwójne zaproszenie na spektakl!

Ilość komentarzy: 4

Mazurska Noc Kabaretowa już w najbliższą sobotę(2012-07-10)

Mazurska Noc Kabaretowa odbędzie się w Mrągowie już po raz 14! Na imprezę do nowego, świeżutkiego amfiteatru nad jeziorem Czos zapraszamy 14 lipca. Będzie siedziało się wygodniej, lepiej widziało, więcej słyszało. I jeszcze więcej zaśmiewało do łez.

Ilość komentarzy: 2

Wybierzemy najpiękniejszą kobietę Warmii i Mazur(2012-06-19)

W Miasteczku Westernowym Mrongoville w Mrągowie odbędą się wybory Miss Polonia Warmii i Mazur. Zapraszamy na wybory w sobotę 23 czerwca.

Ilość komentarzy: 3

Filharmonia Dowcipu ponownie w Mrągowie(2012-06-11)

Waldemar Malicki & Filharmonia Dowcipu Live in... Mrągowo ze specjalnym udziałem Zenona Laskowika już 21 lipca w odświeżonym mrągowskim amfiteatrze.

Ilość komentarzy: 3

Spektakl "Zamknięty świat" w Mrągowie(2012-03-14)

Serdecznie zapraszamy 24 marca 2012 r. do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie na spektakl "Zamknięty świat". Gwiazdorska obsada oraz wspaniała opowieść o intrygach a także zabawnych sytuacjach sprawi, że każdy miło spędzi czas.

Ilość komentarzy: 4

Spektakl "Gąska"(2012-02-03)

Już 12 marca 2012 r. w Mrągowie odbędzie się fantastyczny spektakl "Gąska" w znakomitej obsadzie. Przedstawienie Teatru Capitol odbędzie się w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Serdecznie zapraszamy!

Ilość komentarzy: 2

Ferie zimowe z Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie(2012-01-23)

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami i warto już teraz pomyśleć o zaplanowaniu zimowego wypoczynku. W województwie warmińsko - mazurskim ferie rozpoczynają się 23 stycznia, a kończą 5 lutego 2012r. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu jak spędzić tegoroczne ferie zimowe serdecznie zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Ilość komentarzy: 4

Warsztaty rękodzielnicze "Kłobukowym Szlakiem"(2011-10-18)

Warsztaty rękodzielnicze realizowane w ramach projektu "Kłobukowym Szlakiem" to już kolejne przedsięwzięcie organizowane prze Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. W warsztatach mogą brać zarówno dzieci i młodzież jak również dorośli.

Ilość komentarzy: 5

Spektakl "Griga" w Mrągowie(2011-10-12)

Już 21 października 2011r. o godz. 18.00 w Mrągowie odbędzie się spektakl "Griga" wg opowiadań Antoniego Czechowa w wykonaniu Teatru Nowego z Krakowa. Przedstawienie odbędzie się w ramach projektu Teatr Polska. Serdecznie zapraszamy na wydarzenie podczas którego nie zabraknie wartkiej akcji oraz potężnej dawki dobrego humoru.

Ilość komentarzy: 3

Koncert "Raz Dwa Trzy" w Mrągowie(2011-09-23)

Już 6 listopada 2011r. na sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie zabrzmi dźwięczna muzyka zespołu "Raz Dwa Trzy". Koncerty zespołu to zawsze potężna dawka emocji gdyż artyści nawiązują bliski kontakt z publicznością.

Ilość komentarzy: 4

4. Impresja Artystyczna "Śpiewające Obrazy"(2011-09-05)

Konkurs "Śpiewające Obrazy" jest dla wszystkich osób, które ukończyły 15 rok życia. Wystarczy przygotować jedną piosenkę  z repertuaru Marka Grechuty z własną interpretacją i aranżacją, drugą dowolną w języku polskim, następnie przesłać na adres Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie wypełnioną kartę zgłoszeń. Przesłuchania konkursowe odbędą się 6 listopada. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.

Ilość komentarzy: 6

Dni Mrągowa - Mrągowianie w Trójwymiarze(2011-06-25)

Podczas trwania Dni Mrągowa (2 lipca 2011) zaprasza się wszystkich zainteresowanych na plac Jana Pawała II na godzinę 15.00. Tam, znany fotograf Witold Mierzejewski wykona profesjonalne zdjęcia z balkonu Ratusza z widokiem na jezioro Czos.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."