4 miejsca nad jeziorem Niegocin, które warto zobaczyć(2017-08-03)

Wypoczywacie nad jeziorem Niegocin i zastanawiacie się, co w jego okolicy warto zobaczyć? Poznajcie cztery polecane przez nas miejsca.

Ilość komentarzy: 0

4 miejsca na Mazurach, które warto odwiedzić wiosną(2016-02-17)

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, Mazury nabierają wyjątkowego charakteru. Warto wtedy zejść z utartych ścieżek i zagłębić się nieco w rzadziej uczęszczane szlaki. Niżej przedstawiamy miejsca, których nie można pominąć podczas wiosennych eksploracji regionu.

Ilość komentarzy: 0

Jakich potraw trzeba spróbować na Mazurach?(2015-09-18)

Mazury to wspaniały region, mający wiele do zaoferowania turystom. Przyjeżdżające tu osoby powinny poznać nie tylko piękne jeziora i niezwykłe krajobrazy, ale również wspaniałe mazurskie smaki.

Ilość komentarzy: 3

Sporty wodne na Mazurach - pasją Polaków(2015-09-14)

Wiele osób na Mazurach szuka ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku oraz relaksu po intensywnej pracy. Jednak mazurskie akweny przyciągają nie tylko miłośników spokoju i ciszy, ale również amatorów sportów ekstremalnych, którzy swój wolny czas spędzają w aktywny sposób. W krainie tysiąca jezior fani flyboardingu, kitesurfingu czy wakeboardingu z pewnością nie będą narzekać na nudę.

Ilość komentarzy: 0

Lokalne Organizacje Turystyczne wspólnie dla Mazur(2015-04-01)

Wiosna to dobry czas na nowe inicjatywy. Widać to w Mrągowie, gdzie w ostatnią sobotę marca cztery mazurskie Lokalne Organizacje Turystyczne podpisały porozumienie o współpracy.

Ilość komentarzy: 0

Kolejne miasta przyjęte do sieci Cittaslow!(2013-11-19)

Dwa warmińskie miasteczka, Dobre Miasto i Barczewo, zostały przyjęte do światowej sieci Cittaslow! Tym samym dołączyły do prestiżowego grona miejsc, gdzie żyje się najlepiej.

Ilość komentarzy: 5

Czy w Lidzbarku powstanie uzdrowisko?(2013-10-05)

Lidzbark Warmiński rozpoczął starania o przyznanie statusu uzdrowiska. Tym samym, miasto dołącza do Fromborka, który na początku tego roku wystąpił o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Ilość komentarzy: 2

Niedziela Cittaslow na Mazurach(2013-09-24)

Wiele mazurskich miasteczek włączyło się w ogólnoświatową ideę slow life, promującą styl życia bez pośpiechu. W nadchodzącą niedzielę Cittaslow na Mazurach zorganizują imprezy i wydarzenia, które mają na celu rozpropagowanie tego ruchu i zintegrowanie lokalnej społeczności.

Ilość komentarzy: 1

Doda na Dniach Braniewa(2013-06-20)

W sobotę 29 czerwca o godz. 22:00 w amfiteatrze w Braniewie wystąpi Doda. Znana jest z ciętego języka, ekstawaganckich strojów i romansów, o których rozpisują się wszystkie gazety. Wykonuje muzykę z pogranicza popu i rocka. Ciekawe, czy podczas występu na Dniach Braniewa wywoła jakiś skandal albo chociaż skandalik?

Ilość komentarzy: 3

Orientuj się na Mazurach(2013-06-11)

Mapa, kompas, chęć zwycięstwa, samozaparcie - w to trzeba się uzbroić, aby wziąć udział w maratonie na orientację "Mazurskie Tropy". Do tego odpowiednie nastawienie - na zabawę i zdrową rywalizację. Brzmi interesująco? To zapraszamy!

Ilość komentarzy: 2

Rajdy Konne na Mazurach już niedługo(2013-05-13)

Już po raz szósty w Rusi Małej koło Ostródy odbędą się Małoruskie Zawody w Sportowych Rajdach Konnych! Jest to impreza o randze krajowej, na której nie może zabraknąć żadnego wielbiciela jeździectwa.

Ilość komentarzy: 0

Wielkie wiosenne sprzątanie Krutyni!(2013-04-25)

Od kilku dni trwa wielkie wiosenne sprzątanie Krutyni! Przyrodnicy porządkują rzekę, która jest jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych na Mazurach, aby była spławna i gotowa do nowego sezonu turystycznego.

Ilość komentarzy: 0

Mazurski Park Atrakcji "Mazurolandia"(2013-04-18)

Połączenie świetnej zabawy z odkrywaniem zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego to właśnie Mazurolandia! Park oferuje zwiedzającym wiele ciekawych atrakcji na łonie natury oraz niepowtarzalną okazję poznania Warmii i Mazur z okresu średniowiecza i II wojny światowej w miniaturze. Otwarcie już 27 kwietnia 2013!

Ilość komentarzy: 1

Podziwiaj przyrodę Mazur nad jeziorem Gil!(2013-04-15)

Czy widzieliście kiedyś łabędzie zaloty? Jest to jedyny w swoim rodzaju spektakl... Jeżeli chcecie przekonać się jak cudowna jest przyroda Mazur - zachęcamy do przyjazdu nad jezioro Gil!

Ilość komentarzy: 3

Wypoczywaj w Hotelu Santa Monica w Mikołajkach!(2013-03-25)

W Mikołajkach, sercu Krainy Wielkich Jezior, znajduje się nowoczesny i komfortowy obiekt wypoczynkowy. Hotel Santa Monica to idealne miejsce na rodzinny wyjazd, zorganizowanie konferencji czy spotkania biznesowego!

Ilość komentarzy: 5

Wypoczynek w całorocznym domu Grodzianka na Mazurach!(2013-03-06)

Wakacje, urlop, odpoczynek? Tylko w całorocznym domu GRODZIANKA na Mazurach! Jest to ciche miejsce położone z dala od miejskiego zgiełku, w malowniczej Krainie Mazur Garbatych.

Ilość komentarzy: 5

Barczewo otrzyma certyfikat sieci Cittaslow(2013-03-04)

Barczewo przystąpi do Międzynarodowej sieci Cittaslow, która promuje ideę wygodnego i spokojnego życia w małych miasteczkach. Decyzja została potwierdzona przez radnych Barczewa na Warmii.

Ilość komentarzy: 11

Powstanie szlak wodny z Mazur do Augustowa?(2013-02-07)

Powoli pomysł wybudowania szlaku wodnego z Mazur do Augustowa nabiera realnych kształtów. Niedawno uzyskano fundusze na opracowanie jego koncepcji. Jednak na tę inwestycję będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat.

Ilość komentarzy: 6

Rok Mikołaja Kopernika w olsztyńskim muzeum(2013-01-24)

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trwają przygotowania do wystawy związanej z dwoma jubileuszami dotyczącymi najsłynniejszego mieszkańca regionu - Mikołaja Kopernika.

Ilość komentarzy: 6

Frombork zostanie uzdrowiskiem?(2013-01-09)

Okolice Fromborka obfitują w wody termalne o właściwościach leczniczych. Już od wielu lat gmina stara się wykorzystać te niezwykłe walory przyrodnicze. Czy w końcu się uda i Frombork zostanie uzdrowiskiem?

Ilość komentarzy: 6

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."