7 mazurskich hitów turystycznych(2018-10-05)

Mazury są bardzo różnorodnym regionem, wystarczy przyjechać tu raz, by z miejsca zakochać się w okolicy i zechcieć wrócić ponownie. Podobnie jak inne regiony, również Kraina Tysiąca Jeziora ma „hity”, dzięki którym zaistniała w świadomości Polaków, jako wspaniałe miejsce do wypoczynki. Chociaż było trudno, wybraliśmy kilka z nich.

Ilość komentarzy: 0

Ciekawe miejsca na Pojezierzu Olsztyńskim(2014-05-22)

Pojezierze Olsztyńskie to miejsce, w którym zakochają się osoby, szukające wytchnienia od gwarnych mazurskich kurortów. Wiosną i latem jest tu zacisznie i spokojnie, znaleźć to można zarówno ciche wioski ukryte wśród lasów, jak też większe miejsce ośrodki z ciekawymi zabytkami i historią.

Ilość komentarzy: 2

W Harszu powstanie nowa ekomarina!(2014-04-02)

Małe przystanie żeglarskie to duże udogodnienie dla osób, pływających po mazurskich jeziorach. Do tej pory powstało już dziewięć marin, a w planach jest budowa kolejnych. Już za rok w Harszu, leżącym przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, zostanie oddana do użytku nowa ekomarina.

Ilość komentarzy: 2

Poszukiwanie przeszłości na Polach Grunwaldu(2014-03-21)

Bitwa pod Grunwaldem to jedna z najważniejszych potyczek w dziejach Polski. Chociaż minęło już sześćset lat, nadal nie znamy wszystkich jej szczegółów. Być może uda się je poznać podczas jesiennych badań archeologicznych, które mają zostać przeprowadzone na grunwaldzkich polach.

Ilość komentarzy: 1

Wakacje z Mazurską Kartą Turystyczną(2014-03-12)

Planujecie wakacyjny wyjazd na Mazury? Dzięki właśnie wprowadzanej Regionalnej Karcie Turystycznej, podczas letniego wypoczynku będzie można skorzystać z wielu zniżek i rabatów. Więcej za mniej? Teraz to możliwe!

Ilość komentarzy: 2

Zabierz rodzinę na ryby!(2013-08-30)

Co można robić w weekend na Mazurach? Na przykład zabrać rodzinę ryby! Okazją do wspólnego wędkowania będą, odbywające się w pierwszy weekend września, zawody "Z rodziną na ryby".

Ilość komentarzy: 3

Olecko zaprasza na Przystanek(2013-07-16)

Przystanek Olecko to cykl spotkań artystycznych, ekologicznych, rekreacyjnych i integracyjnych, odbywających się w mieście. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1993 roku. W tym roku Przystanek Olecko obchodzi swój jubileusz - 20 lecie. Jego znakiem rozpoznawczym będzie tort, symbolizujący nie tylko urodziny imprezy, ale i narodziny czegoś nowego - I Festiwalu Jednego Instrumentu.

Ilość komentarzy: 2

Rozgwieżdżona impreza(2013-07-15)

Od zeszłego piątku trwa "Piknik pod gwiazdami". Impreza dla każdego miłośnika astronomii, ale również dla romantyków lubiących patrzeć w gwiazdy i oczywiście dla zakochanych.

Ilość komentarzy: 3

Mazury rybami stoją(2013-07-10)

Wilkasy to spora wioska na Mazurach niedaleko Giżycka. Jest wyjątkowo pięknie położona, bo otaczają ją jeziora Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe, Wilkasy Duże. Nic więc dziwnego, że jest ośrodkiem sportów wodnych. Wilkasy mają bardzo rozbudowaną bazę noclegową, wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, kajaków, czartery jachtów. Co roku odwiedza je wielu turystów.

Ilość komentarzy: 1

Zabawa w Slow City(2013-07-08)

Reszel to piękne miasteczko ze średniowieczną zabudową. Należy tam zwolnić! Reszel to Slow City - miasto promujące kulturę przyjemnego, spokojnego życia. To miasto z tożsamością, której nie znajdziecie w McDonaldzie! Skupmy się więc na przyjemnościach, np. na udziale w Dniach Reszla, które już niedługo oraz na nieśpiesznym zwiedzaniu miasta.

Ilość komentarzy: 1

Afromental wystąpi w Nidzicy(2013-07-05)

Przed nami Dni Nidzicy z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Wystąpią dla nas Afromental oraz IRA. Wśród innych atrakcji bardzo popularne w ostatnim czasie inscenizacje bitew średniowiecznych i turnieje rycerskie.

Ilość komentarzy: 0

Dziki Zachód na Mazurach(2013-07-04)

Zwiedzając Mrągowo nie zapomnij wstąpić do Miasteczka Westernowego Mrongoville, które jest odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu. Nawiązuje ono do Pikniku Country - imprezy o zasięgu międzynarodowym, które co roku w ostatni weekend lipca sprowadza do miasta tłumy miłośników muzyki country i fantastycznej zabawy.

Ilość komentarzy: 1

Święto Barczewa(2013-07-03)

Barczewo to niewielkie warmińskie miasto położone niedaleko Olsztyna. Znane jest z zabytków oraz imprez, których nie można ominąć będąc na Mazurach.

Ilość komentarzy: 1

Najlepsi siatkarze świata niedługo w Starych Jabłonkach(2013-06-19)

Stare Jabłonki znane są z niezwykle wysokich sosen lotniczych, które w latach 30. XX wieku były bardzo cenione w niemieckim przemyśle lotniczym. Kojarzymy jest też z czterogwiazdkowym luksusowym hotelem Anders, który upodobali sobie polscy celebryci. I oczywiście z najważniejszym sportowym wydarzeniem w siatkówce plażowej - Mistrzostwami Świata w Siatkówce Plażowej.

Ilość komentarzy: 4

Smakowite festiwale Warmii i Mazur(2013-06-07)

Dziedzictwo kulinarne jest coraz lepiej promowane na Warmii i Mazurach. W 12 miastach co roku odbywa się święto produktu regionalnego. Jednym z takich miast jest Nidzica. Właśnie tam w sobotę 7 lipca posmakujemy wyśmienitych potraw z mięsa drobiowego.

Ilość komentarzy: 1

Przenieść się 2 tysiące lat wstecz...(2013-05-29)

... ciekawa propozycja? Do Mazurolandii w Gierłoży zawitają czasy starożytne. Spotkamy Rzymian, gladiatorów, legionistów. Na własne oczy zobaczymy gladiatorskie widowiska, ale też codzienne życie zwykłych mieszkańców Rzymu.

Ilość komentarzy: 1

Rajdy Konne na Mazurach już niedługo(2013-05-13)

Już po raz szósty w Rusi Małej koło Ostródy odbędą się Małoruskie Zawody w Sportowych Rajdach Konnych! Jest to impreza o randze krajowej, na której nie może zabraknąć żadnego wielbiciela jeździectwa.

Ilość komentarzy: 0

Sezon kulturalny w Leśniczówce Pranie(2013-05-07)

Leśniczówka Pranie rozpocznie tegoroczny sezon kulturalny już w czerwcu! Jak co roku zagości tam wiele sław: Dorota Miśkiewicz, Katarzyna Groniec, Anna Maria Jopek, Wojciech Malajkat i wielu innych.

Ilość komentarzy: 1

Mistrzostwa w Rżeniu Mazurskiego Konia(2013-05-02)

Zapraszamy do Rydzewa na kolejną odsłonę Majówki w mazurskim wykonaniu. A zapowiada się ciekawa impreza. Swojska i zabawna. VII Mistrzostwa w Rżeniu Mazurskiego Konia, Przegląd Twórczości Swojskiej oraz Jarmark Staroci i Rękodzieła. Takie rzeczy to tylko u nas, tylko na Mazurach.

Ilość komentarzy: 0

Ruszają rejsy statkiem po jeziorach mazurskich!(2013-03-15)

W związku z trwającym remontem Kanału Elbląskiego i wyłączeniem go z ruchu turystycznego, statki należące do Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej będą pływać po mazurskich jeziorach. Pierwsze rejsy już w kwietniu!

Ilość komentarzy: 9

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."