Jeziora mazurskie. Co wiesz o jeziorze Piłakno?(2019-01-31)

Mazury to Kraina Tysiąca Jezior… Czy można poznać je wszystkie? Przygotowaliśmy garść ciekawostek dotyczących jednego z nich. Sprawdźmy, co wiesz o jeziorze Piłakno.

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu: poznaj Olsztynek(2019-01-29)

Jednym z wartych odwiedzenia miast w regionie bez wątpienia jest Olsztynek. Uwagę zwracają gotyckie zabytki oraz charakterystyczna dla małych miasteczek dziewiętnastowieczna zabudowa, ale przede wszystkim słynny na cały kraj skansen.

Ilość komentarzy: 0

Podróż w czasie: śladami dawnych Prusów(2018-11-29)

Warmia i Mazury to bardzo atrakcyjny region, który może pochwalić się bogatą historią. Chociaż najczęściej kojarzymy ją z czasami, gdy ziemiami tymi władali Krzyżacy, warto pomyśleć o jej wcześniejszych mieszkańcach. Ślady plemion Pruskich trudno dzisiaj odnaleźć, jednak nie zniknęły one zupełnie...

Ilość komentarzy: 0

Inwestycje na wodnych szlakach Wielkich Jezior Mazurskich(2018-11-27)

Wielkie Jeziora Mazurskie to największa naturalna atrakcja regionu. Przyszedł czas, by zadbać o przebiegające tamtędy szlaki i zainwestować w rozbudowę i przebudowę znajdującej się tam infrastruktury. Co zatem zostanie zmienione?

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu: poznaj Dobre Miasto(2018-10-25)

Dobre Miasto leży w sercu Warmii, miejsce jest niezwykle urokliwe. Turyści zachwycają się zabytkami oraz przepięknym otoczeniem… Tutaj po prostu dobrze się żyje i wypoczywa.

Ilość komentarzy: 0

Kolejne miasta przyjęte do sieci Cittaslow!(2013-11-19)

Dwa warmińskie miasteczka, Dobre Miasto i Barczewo, zostały przyjęte do światowej sieci Cittaslow! Tym samym dołączyły do prestiżowego grona miejsc, gdzie żyje się najlepiej.

Ilość komentarzy: 5

Wyróżnić Warmię(2013-06-26)

Warmia jest jedną z krain historycznych dawnych Prus. Była siedzibą biskupów warmińskich, stąd wiele jej zabytków to zamki kapituły warmińskiej, kościółki, sanktuaria, kapliczki i krzyże przydrożne - stąd  często mawia się "Święta Warmia".

Ilość komentarzy: 3

Rok Mikołaja Kopernika w olsztyńskim muzeum(2013-01-24)

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trwają przygotowania do wystawy związanej z dwoma jubileuszami dotyczącymi najsłynniejszego mieszkańca regionu - Mikołaja Kopernika.

Ilość komentarzy: 6

Cykl koncertów „Rebelia w gotyku”(2012-10-09)

„Rebelia w gotyku” to cykl nowych wydarzeń artystycznych promujących warmińskie zabytki. Interesujące połączenie współczesności z tradycją sprzed wieków zaprezentują cenieni artyści podczas koncertów w gotyckich kościołach. Pierwszy z nich odbył się w minioną sobotę w Ornecie.

Ilość komentarzy: 7

Powstanie dokument o Mazurach japońskiej produkcji!(2012-05-16)

Udział Mazur w konkursie na nowych siedem cudów natury zaczyna przynosić realne korzyści. Dzięki niemu regionem zainteresowali się filmowcy z Japonii.

Ilość komentarzy: 5

Warmia w natarciu - V Warmiński Kiermas Tradycji Dialogu Zabawy(2012-05-15)

Promując Warmię i Mazury skupiano się na bogatych w jeziora Mazurach, dyskryminując Warmię. Od kilku lat to się zmienia. Warmia ma wiele atrakcji do zaoferowania turystom. Nie przegap więc Warmii! I nie przegap Kiermasu!

Ilość komentarzy: 1

Mazurskie safari(2012-04-03)

Na malowniczym zboczu wzgórza widokowego w pobliżu pensjonatu "Sielanka" na Mazurach znajduje się mazurskie safari. Zoo gospodarstwa agroturystycznego to jedna z największych atrakcji turystycznych w powiecie Giżyckim.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."