Bieg Jaćwingów 2020. Jubileuszowa edycja biegu(2020-01-10)

Jedną z popularnych dyscyplin sportowych na Mazurach jest narciarstwo biegowe. W Gołdapi odbywa się jedna z najstarszych imprez dla amatorów biegania na nartach. Jest to Bieg Jaćwingów, który w roku 2020 odbędzie się już po raz 30!

Ilość komentarzy: 0

Bieg Jaćwingów 2017 startuje w styczniu!(2016-12-15)

Bieg Jaćwingów to impreza, która w pełni zasłużyła sobie na miano kultowej. Fanom biegówek przypominamy, że właśnie rozpoczęły się zapisy do jej 28. edycji.

Ilość komentarzy: 0

Bieg Jaćwingów, najstarszą zimową imprezą w regionie!(2015-12-29)

Gołdap to mazurskie uzdrowisko, które słynie nie tylko z leczniczego klimatu. Zimą staje się centrum nart biegowych – a to za sprawą Biegu Jaćwingów. Impreza przyciąga wielbicieli sportów zimowych z całego kraju!

Ilość komentarzy: 0

Amatorzy na start - Bieg Jaćwingów 2015(2014-12-12)

Zimowe imprezy na nartach biegowych cieszą się coraz większą popularnością. Mazury, ze swoimi malowniczymi lasami i różnorodną rzeźbą terenu, stały się prawdziwym biegowym zagłębiem. Będzie można przekonać się o tym podczas tradycyjnego Biegu Jaćwingów, który już po raz 27. odbędzie się w Gołdapi.

Ilość komentarzy: 1

Bieganie na nartach w Gołdapi(2014-01-13)

Na Mazurach nie brakuje ciekawych zimowych imprez. Jedną z nich jest legendarny Bieg Jaćwingów w Gołdapi, który rok rocznie przyciąga wielbicieli biegówek z całej Polski!

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."