Mazurskie wczasy pod gruszą. Te miejsca są najlepsze!(2018-07-17)

Prawdziwym hitem znowu stają się wczasy pod gruszą. Urlop spędzony w spokojnej, urokliwej okolicy może naładować akumulatory na cały rok. Dlatego zachęcamy, by rzucić wszystko i pojechać na Warmię i Mazury.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Lidzbark(2018-05-30)

Chcesz spędzić urlop na Mazurach w miejscu, które nie zostało jeszcze odkryte przez innych turystów? Zobacz więc, co oferuje Lidzbark – miasteczko położone pośród lasów Welskiego Parku Krajobrazowego, nad malowniczym Jeziorem Lidzbarskim.

Ilość komentarzy: 0

Zamek w Działdowie szykuje się do remontu(2016-11-29)

Zamek w Działdowie to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Zabytek nie uniknął losów innych warowni na Warmii i Mazurach – zaniedbany, popadał w ruinę. Na szczęście od kilku lat jego los się poprawia, a kilka dni temu władze miasta i województwa podpisały umowę na remont średniowiecznej części krzyżackiego zamku.

Ilość komentarzy: 0

4 mniej znane zakątki Mazur(2016-11-10)

Wydaje się wam, że świetnie znacie region Warmii i Mazur? Ale czy słyszeliście o tych miejscach?

Ilość komentarzy: 0

Quest, czyli ciekawy sposób na poznanie Mazur(2016-06-15)

Mazury to coś więcej niż wspaniałe jeziora. To region, który kryje wiele tajemnic. Sposobem na ich poznanie są questy, czyli gry terenowe angażujące ludzi – i to niezależnie od ich wieku. Przedstawiamy kilka wybranych wędrówek z questem, które świetnie sprawdzą się podczas letniego wypoczynku na Mazurach.

Ilość komentarzy: 0

Święto kobiet w Zalesie Mazury Active SPA(2014-03-14)

Za nami niesamowity weekend w hotelu Zalesie Mazury Active SPA, w całości poświęcony paniom! Z okazji swojego święta, mogły one spędzić czas na wyjątkowych zabiegach pielęgnacyjnych i wziąć udział w warsztatach, odsłaniających tajniki dbania o piękny wygląd na co dzień.

Ilość komentarzy: 3

Wakacje z Mazurską Kartą Turystyczną(2014-03-12)

Planujecie wakacyjny wyjazd na Mazury? Dzięki właśnie wprowadzanej Regionalnej Karcie Turystycznej, podczas letniego wypoczynku będzie można skorzystać z wielu zniżek i rabatów. Więcej za mniej? Teraz to możliwe!

Ilość komentarzy: 2

Zwiedzanie Mazur drezynowym szlakiem(2014-02-06)

Być może jeszcze przed długim weekendem majowym, na Mazurach zostanie udostępniony nowy szlak turystyczny. Będzie to nie lada atrakcja dla turystów, ponieważ region zwiedzimy przemieszczając się sunącą po torach kolejowych drezyną!

Ilość komentarzy: 1

Bieganie na nartach w Gołdapi(2014-01-13)

Na Mazurach nie brakuje ciekawych zimowych imprez. Jedną z nich jest legendarny Bieg Jaćwingów w Gołdapi, który rok rocznie przyciąga wielbicieli biegówek z całej Polski!

Ilość komentarzy: 3

Gałczyński bez tajemnic, czyli spotkanie w Leśniczówce Pranie(2013-12-02)

Grudniowy wieczór to idealny czas, aby wybrać się do Leśniczówki Pranie i na własne oczy przekonać się, co w tym miejscu urzekło Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zachęcamy też do przyjęcia zaproszenia od Muzeum K. I. Gałczyńskiego, na spotkanie z Anną Arno, autorką, która postara się odkryć wszystkie twarze poety.

Ilość komentarzy: 5

Mrągowo zmieniło się w plan filmowy!(2013-08-19)

Wspaniałe mazurskie plenery są szczególnie lubiane przez filmowców, którzy nieraz realizowali tu swoje projekty. Tym razem ekipa filmowa wybrała Mrągowo, gdzie właśnie rozpoczęły się zdjęcia do fabularnego obrazu „Kładka” w reżyserii Michała Bartoszewicza.

Ilość komentarzy: 2

Zabawa w Slow City(2013-07-08)

Reszel to piękne miasteczko ze średniowieczną zabudową. Należy tam zwolnić! Reszel to Slow City - miasto promujące kulturę przyjemnego, spokojnego życia. To miasto z tożsamością, której nie znajdziecie w McDonaldzie! Skupmy się więc na przyjemnościach, np. na udziale w Dniach Reszla, które już niedługo oraz na nieśpiesznym zwiedzaniu miasta.

Ilość komentarzy: 1

Impreza dla twardzieli(2013-07-01)

Wyobraźcie sobie poligon, powietrze przesiąknięte testosteronem i chęcią rywalizacji, wyzwanie, pasję. Zainteresowani? Jeśli tak, zapraszamy na II Piknik Militarny „Orzysz – Szlakiem Tygrysa”. Podejmijcie wyzwanie!

Ilość komentarzy: 0

Barczewo coraz piękniejsze(2013-05-06)

W zeszłym roku pisaliśmy o wyróżnieniu, jakie spotkało Starówkę w  Barczewie. Została zwycięzcą konkursu Modernizacja 2011. Zmierzyła się z prawie 900 inwestycjami z całej Polski.

Ilość komentarzy: 1

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."