Fotografie Jacqueline Livingston w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-03-14)

Na początku kwietnia w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie odbędzie się wernisaż fotografii Jacqueline Livingston. Amerykańska artystka była zaangażowana w przemiany społeczne przełomu lat 60. i 70. XX wieku, czemu dawała wyraz w swoich pracach.

Ilość komentarzy: 0

TOP 6 atrakcji w Olsztynie(2017-10-16)

Gdzie na Warmii i Mazurach można spędzić ciekawy weekend? Proponujemy oczywiście stolicę regionu, będącą niezwykle klimatycznym miastem, kryjącym wiele atrakcji.

Ilość komentarzy: 0

Zimowy spacer po olsztyńskim rynku(2015-02-18)

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to jedno z najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Chociaż zimą jest tu zdecydowanie mniej turystów, to spacer po olsztyńskim rynku i przylegających do niego uliczkach zawsze dostarcza wielu radości. Przekonał się o tym fotograf naszego serwisu.

Ilość komentarzy: 1

Goniąc Kopernika w Olsztynie...(2014-06-09)

Pogoń za Mikołajem Kopernikiem to nowa możliwość zwiedzania Olsztyna! Od kilku dni w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego dostępna jest gra miejska, która w ciekawy sposób pomaga w odkrywaniu tajemnic miasta.

Ilość komentarzy: 5

Ciekawe miejsca na Pojezierzu Olsztyńskim(2014-05-22)

Pojezierze Olsztyńskie to miejsce, w którym zakochają się osoby, szukające wytchnienia od gwarnych mazurskich kurortów. Wiosną i latem jest tu zacisznie i spokojnie, znaleźć to można zarówno ciche wioski ukryte wśród lasów, jak też większe miejsce ośrodki z ciekawymi zabytkami i historią.

Ilość komentarzy: 2

Plaża miejska w Olsztynie będzie dostępna latem(2014-03-19)

Już od roku trwają prace nad wybudowaniem całorocznego kompleksu wypoczynkowego nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Wszystko wskazuje na to, że zakończą się one przed wyznaczonym i z nowych atrakcji będzie można skorzystać jeszcze tego lata!

Ilość komentarzy: 1

Kończy się Rok Kopernikowski w Olsztynie(2013-12-16)

Rok 2013 na Warmii i Mazurach poświęcony był postaci wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Z tej okazji olsztyńskie muzeum organizowało szereg spotkań jemu poświęconych. Teraz przyszedł czas na zakończenie obchodów - najlepszą ku temu okazję stanowi planowana inauguracja zmodernizowanej wystawy, pt. „Kopernik, mieszkaniec zamku olsztyńskiego”.

Ilość komentarzy: 1

Olsztyński teatr już po remoncie!(2013-11-02)

Po trzech latach Teatr im. Stefana Jaracza odzyskał dawny blask! Właśnie zakończył się remont siedziby, a wielkie otwarcie zaplanowano już na 8 listopada.

Ilość komentarzy: 5

Poznać warmiński folklor(2013-07-17)

Przypominamy o Warmii. Po raz kolejny możecie przeczytać o tej krainie historycznej dawnych Prus tak różnej od Mazur. Była siedzibą biskupów warmińskich, stąd wiele jej zabytków to zamki kapituły warmińskiej, kościółki, sanktuaria, kapliczki i krzyże przydrożne - stąd często mawia się "Święta Warmia". Historyczna odrębność Warmii została uszanowana w nazwie województwa warmińsko-mazurskiego.

Ilość komentarzy: 2

Koszary Dragonów już niedługo perłą Olsztyna?(2013-05-23)

Być może Olsztynowi, stolicy Warmii i Mazur, przybędzie nowa atrakcja. Prywatny inwestor planuje odrestaurować stajnie i ujeżdżalnie znajdujące się w zabytkowych Koszarach Dragonów na olsztyńskim Zatorzu.

Ilość komentarzy: 1

Weekend w Olsztynie(2011-10-20)

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce są Mazury, których stolicą jest zabytkowy Olsztyn. Miasto zapewnia wiele atrakcji turystycznych i pewne jest, że nie będziemy się tam nudzić. Gościnność mieszkańców oraz wiele miejsc do zwiedzana zapewni wczasowiczom niezapomniany weekend w Olsztynie.

Ilość komentarzy: 6

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."