Fotografie Jacqueline Livingston w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-03-14)

Na początku kwietnia w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie odbędzie się wernisaż fotografii Jacqueline Livingston. Amerykańska artystka była zaangażowana w przemiany społeczne przełomu lat 60. i 70. XX wieku, czemu dawała wyraz w swoich pracach.

Ilość komentarzy: 0

Goniąc Kopernika w Olsztynie...(2014-06-09)

Pogoń za Mikołajem Kopernikiem to nowa możliwość zwiedzania Olsztyna! Od kilku dni w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego dostępna jest gra miejska, która w ciekawy sposób pomaga w odkrywaniu tajemnic miasta.

Ilość komentarzy: 5

Majówka za połowę ceny w Olsztynie(2014-03-28)

Akcje promocyjne oferujące wypoczynek z dużymi rabatami, cieszą się ogromną popularnością. Już niedługo weekend za pół ceny będzie można spędzić także w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.

Ilość komentarzy: 4

Plaża miejska w Olsztynie będzie dostępna latem(2014-03-19)

Już od roku trwają prace nad wybudowaniem całorocznego kompleksu wypoczynkowego nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Wszystko wskazuje na to, że zakończą się one przed wyznaczonym i z nowych atrakcji będzie można skorzystać jeszcze tego lata!

Ilość komentarzy: 1

Warmiński Jarmark Świąteczny w Olsztynie(2013-11-28)

Jeśli waszym marzeniem jest spotkanie świętego Mikołaja lub wizyta w bajkowym zimowym ogrodzie, nie możecie przegapić grudniowego Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Impreza pobiła serca mieszkańców Olsztyna i całego regionu, którzy w grudniu z chęcią odwiedzają warmińską stolicę. Sprawdźmy jakie atrakcje czekają na zwiedzających w tym roku.

Ilość komentarzy: 5

Olsztyński teatr już po remoncie!(2013-11-02)

Po trzech latach Teatr im. Stefana Jaracza odzyskał dawny blask! Właśnie zakończył się remont siedziby, a wielkie otwarcie zaplanowano już na 8 listopada.

Ilość komentarzy: 5

Koncertowy listopad w Olsztynie(2013-10-28)

Zastanawiacie się co robić w listopadowe wieczory w Olsztynie? Proponujemy jesienne koncerty wspaniałych artystów - duetu Rebeka, grupy Kamp! i Aloszy Awdiejewa.

Ilość komentarzy: 1

Zapraszamy na wielki festiwal czytania(2013-10-24)

Polacy nie czytają książek i pora to zmienić! Najlepszą do tego okazją będzie pierwszy w kraju, odbywający się w Olsztynie, „Festiwal do Czytania”. Jego główna atrakcja to Warmińska Noc Książek. 

Ilość komentarzy: 1

Biegaj z naturą w Olsztynie(2013-10-23)

Akcja zBiegiemNatury właśnie wystartowała w Olsztynie. Przez najbliższe miesiące mieszkańcy miasta będą spotykać się nad Jeziorem Długim, aby wspólnie biegać.

Ilość komentarzy: 0

BabaFest - poznajmy kobiecą stronę Olsztyna(2013-10-16)

 Festiwal Rozwoju i Inspiracji BabaFest to wydarzenie, którego nie może przegapić żadna aktywna, zainteresowana swoim rozwojem mieszkanka Warmii i Mazur. Podczas nadchodzących jesiennych weekendów uczestniczące w imprezie panie, będą miały okazję do swobodnego realizowania swoich pasji i odkrywania talentów.

Ilość komentarzy: 2

Olsztyńskie spotkania z Kopernikiem(2013-10-07)

Mieszkańcy Olsztyna mają szansę poznać bliżej postać najwybitniejszego polskiego astronoma. „Kopernik na 100 sposobów” to nowy projekt Muzeum Warmii i Mazur, który realizowany będzie przez cały październik. 

Ilość komentarzy: 3

Święto sportów ekstremalnych w Olsztynie(2013-09-05)

Nadchodzący weekend w Olsztynie będzie prawdziwym świętem sportów ekstremalnych. W stolicy Warmii i Mazur zostanie zorganizowana impreza Jam Heroes, podczas której swoje umiejętności zaprezentują najlepsi skateboarderzy i zawodnicy BMX.

Ilość komentarzy: 1

Festyn Rodzinny "Bezpieczny Olsztyn" już we wrześniu!(2013-08-21)

Już po raz kolejny olsztyńska starówka stanie się miejscem wesołej plenerowej imprezy. Chociaż wydarzenie ma bawić dużych i małych mieszkańców miasta, to podejmuje też ważne tematy związane z bezpieczeństwem! Sprawdźmy co w tym roku czeka olsztynian podczas Festynu "Bezpieczny Olsztyn".

Ilość komentarzy: 1

Poznać warmiński folklor(2013-07-17)

Przypominamy o Warmii. Po raz kolejny możecie przeczytać o tej krainie historycznej dawnych Prus tak różnej od Mazur. Była siedzibą biskupów warmińskich, stąd wiele jej zabytków to zamki kapituły warmińskiej, kościółki, sanktuaria, kapliczki i krzyże przydrożne - stąd często mawia się "Święta Warmia". Historyczna odrębność Warmii została uszanowana w nazwie województwa warmińsko-mazurskiego.

Ilość komentarzy: 2

Poznajcie Kłobuka(2013-06-27)

Legendy z Warmii i Mazur są połączeniem staropruskich wierzeń ludów zamieszkujących tę ziemię i pogańskich mitów Słowian. Wśród lasów i jezior tej krainy skrywają się przeróżne widma i upiory. Wśród nich jest Kłobuk, demon opiekujący się dobytkiem i ogniskiem domowym.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."