TOP 5: To trzeba latem zrobić na Mazurach(2018-06-19)

Spędzasz lato na Mazurach? Zobacz pięć rzeczy, jakie koniecznie musisz zrobić, jeśli wypoczywasz w regionie.

Ilość komentarzy: 0

Kajakowa wyprawa po rzece Dajnie(2014-05-06)

Mazury to kraina, którą najlepiej poznawać z poziomu wodnej tafli. By nacieszyć oczy widokiem regionu, zapraszamy na wyprawę kajakiem po nurcie rzeki Dajny. Po drodze czekają ciekawe miejsca i bajkowe krajobrazy.

Ilość komentarzy: 5

Święto kobiet w Zalesie Mazury Active SPA(2014-03-14)

Za nami niesamowity weekend w hotelu Zalesie Mazury Active SPA, w całości poświęcony paniom! Z okazji swojego święta, mogły one spędzić czas na wyjątkowych zabiegach pielęgnacyjnych i wziąć udział w warsztatach, odsłaniających tajniki dbania o piękny wygląd na co dzień.

Ilość komentarzy: 3

Żegluga Ostródzko-Elbląska popłynie nowymi trasami(2014-02-25)

Rejsy statkami należącymi do floty Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej są atrakcją każdej wiosennej i letniej wyprawy na Mazury. Mimo że remont szlaku Kanału Elbląskiego jeszcze trwa, warto wybrać się na rejs statkiem po jednym z ośmiu szlaków, przygotowanych na ten sezon.

Ilość komentarzy: 1

Zamek w Lidzbarku Warmińskim odzyska dawny blask(2014-02-18)

Na Warmii i Mazurach nie brakuje zamków z bogatą historią. Jednym z nich jest znajdująca się w Lidzbarku Warmińskim dawna siedziba biskupów. Teraz, dzięki dofinansowaniu, rezydencja odzyska dawny blask!

Ilość komentarzy: 3

Za nami finał Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur!(2013-08-27)

Za nami weekendowe zmagania finałowe o Grand Prix Pucharu 7 Cudów Mazur! Przypomnijmy sobie te emocjonujące chwile - zapraszamy na relację z imprezy.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."