Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na Museum Selfie Day(2019-01-14)

Będziesz w najbliższą środę w Olsztynie? Odwiedź Muzeum Warmii i Mazur i zrób sobie selfie! Oczywiście w ramach międzynarodowej akcji Museum Selfie Day.

Ilość komentarzy: 0

W Olsztynie powstała nowa baza sportowo-rekreacyjna(2016-02-24)

Do tej pory Olsztyn nie był stawiany w czołówce ulubionych miast żeglarzy. Teraz ma szansę do nich dołączyć – wszystko dzięki nowej bazie sportowo-rekreacyjnej zlokalizowanej nad jeziorem Ukiel.

Ilość komentarzy: 0

Zimowy spacer po olsztyńskim rynku(2015-02-18)

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to jedno z najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Chociaż zimą jest tu zdecydowanie mniej turystów, to spacer po olsztyńskim rynku i przylegających do niego uliczkach zawsze dostarcza wielu radości. Przekonał się o tym fotograf naszego serwisu.

Ilość komentarzy: 1

Olsztyńska wystawa „People are strange”(2014-10-21)

Wystawa „People are strange” to wyjątkowe spotkanie ze sztuką, której odbiorcy na pewno odnajdą w niej cząstkę siebie. Na spotkanie z twórcami prezentującymi swój sposób widzenia świata i drugiego człowieka zaprasza BWA Galeria Sztuki w Olsztynie.

Ilość komentarzy: 1

Majówka za połowę ceny w Olsztynie(2014-03-28)

Akcje promocyjne oferujące wypoczynek z dużymi rabatami, cieszą się ogromną popularnością. Już niedługo weekend za pół ceny będzie można spędzić także w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.

Ilość komentarzy: 4

Plaża miejska w Olsztynie będzie dostępna latem(2014-03-19)

Już od roku trwają prace nad wybudowaniem całorocznego kompleksu wypoczynkowego nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Wszystko wskazuje na to, że zakończą się one przed wyznaczonym i z nowych atrakcji będzie można skorzystać jeszcze tego lata!

Ilość komentarzy: 1

Co robić podczas ferii w Olsztynie(2014-01-27)

W Warmińsko-Mazurskiem właśnie rozpoczęły się ferie zimowe! Sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na dzieci i młodzież w stolicy województwa w tym czasie.

Ilość komentarzy: 2

Wieczory pełne humoru już w styczniu w Olsztynie(2013-12-30)

W styczniu mieszkańcy Olsztyna będą mieli wiele powodów do radości. Jeden z nich to z pewnością wieczory kabaretowe w Galerii Sowa, podczas których swój talent zaprezentują najbardziej obiecujące formacje.

Ilość komentarzy: 2

Kończy się Rok Kopernikowski w Olsztynie(2013-12-16)

Rok 2013 na Warmii i Mazurach poświęcony był postaci wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Z tej okazji olsztyńskie muzeum organizowało szereg spotkań jemu poświęconych. Teraz przyszedł czas na zakończenie obchodów - najlepszą ku temu okazję stanowi planowana inauguracja zmodernizowanej wystawy, pt. „Kopernik, mieszkaniec zamku olsztyńskiego”.

Ilość komentarzy: 1

Spotkanie z Mozartem w Olsztynie(2013-11-12)

Jesień w Olsztynie rozbrzmiewa dźwiękami różnych muzycznych gatunków. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby lubiące mocniejsze brzmienia, jak też wielbiciele muzyki poważnej. Jednak nawet klasyczny koncert może przyciągać szeroki krąg odbiorców, co udowodni spotkanie zatytułowane „Ostatnie Requiem, czyli M jak Mozart”.

Ilość komentarzy: 4

Olsztyński teatr już po remoncie!(2013-11-02)

Po trzech latach Teatr im. Stefana Jaracza odzyskał dawny blask! Właśnie zakończył się remont siedziby, a wielkie otwarcie zaplanowano już na 8 listopada.

Ilość komentarzy: 5

Koncertowy listopad w Olsztynie(2013-10-28)

Zastanawiacie się co robić w listopadowe wieczory w Olsztynie? Proponujemy jesienne koncerty wspaniałych artystów - duetu Rebeka, grupy Kamp! i Aloszy Awdiejewa.

Ilość komentarzy: 1

Zapraszamy na wielki festiwal czytania(2013-10-24)

Polacy nie czytają książek i pora to zmienić! Najlepszą do tego okazją będzie pierwszy w kraju, odbywający się w Olsztynie, „Festiwal do Czytania”. Jego główna atrakcja to Warmińska Noc Książek. 

Ilość komentarzy: 1

Biegaj z naturą w Olsztynie(2013-10-23)

Akcja zBiegiemNatury właśnie wystartowała w Olsztynie. Przez najbliższe miesiące mieszkańcy miasta będą spotykać się nad Jeziorem Długim, aby wspólnie biegać.

Ilość komentarzy: 0

Klasyki motoryzacji na zamku w Olsztynie(2013-10-17)

W Olsztynie szykuje się pełna wrażeń sobota! Tego dnia, podczas imprezy wieńczącej drugi sezon działalności grupy „Piękne Klasyki na Warmii”, spotkają się miłośnicy motoryzacji.

Ilość komentarzy: 4

BabaFest - poznajmy kobiecą stronę Olsztyna(2013-10-16)

 Festiwal Rozwoju i Inspiracji BabaFest to wydarzenie, którego nie może przegapić żadna aktywna, zainteresowana swoim rozwojem mieszkanka Warmii i Mazur. Podczas nadchodzących jesiennych weekendów uczestniczące w imprezie panie, będą miały okazję do swobodnego realizowania swoich pasji i odkrywania talentów.

Ilość komentarzy: 2

Olsztyńskie spotkania z Kopernikiem(2013-10-07)

Mieszkańcy Olsztyna mają szansę poznać bliżej postać najwybitniejszego polskiego astronoma. „Kopernik na 100 sposobów” to nowy projekt Muzeum Warmii i Mazur, który realizowany będzie przez cały październik. 

Ilość komentarzy: 3

Święto sportów ekstremalnych w Olsztynie(2013-09-05)

Nadchodzący weekend w Olsztynie będzie prawdziwym świętem sportów ekstremalnych. W stolicy Warmii i Mazur zostanie zorganizowana impreza Jam Heroes, podczas której swoje umiejętności zaprezentują najlepsi skateboarderzy i zawodnicy BMX.

Ilość komentarzy: 1

Festyn Rodzinny "Bezpieczny Olsztyn" już we wrześniu!(2013-08-21)

Już po raz kolejny olsztyńska starówka stanie się miejscem wesołej plenerowej imprezy. Chociaż wydarzenie ma bawić dużych i małych mieszkańców miasta, to podejmuje też ważne tematy związane z bezpieczeństwem! Sprawdźmy co w tym roku czeka olsztynian podczas Festynu "Bezpieczny Olsztyn".

Ilość komentarzy: 1

Poznać warmiński folklor(2013-07-17)

Przypominamy o Warmii. Po raz kolejny możecie przeczytać o tej krainie historycznej dawnych Prus tak różnej od Mazur. Była siedzibą biskupów warmińskich, stąd wiele jej zabytków to zamki kapituły warmińskiej, kościółki, sanktuaria, kapliczki i krzyże przydrożne - stąd często mawia się "Święta Warmia". Historyczna odrębność Warmii została uszanowana w nazwie województwa warmińsko-mazurskiego.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."