Bajkowe Mazury. 5 miejsc, w których się zakochasz(2019-02-21)

Zielone, gęste lasy i błyszczące tafle jezior sprawiają, że Warmia i Mazury to miejsce jak z bajki. Istnieją jednak zakątki, które wywierają na turystach naprawdę duże wrażenie i sprawiają, iż czują się, jakby trafili do zupełnie innego wymiaru. Odkrywamy dla was kilka z nich.

Ilość komentarzy: 0

Szestno. Tu cofniesz się w czasie(2019-02-13)

Zwiedzając Mazury warto czasem porzucić utarte szlaki i odwiedzić miejsca, które na wielu zrobią wrażenie. Jednym z nich jest Szestno, nieduża miejscowość leżąca w pobliżu Mrągowa, gdzie już za czasów Galindów znajdowała się ważna osada. Wieś kryje wiele tajemnic – oto niektóre z nich.

Ilość komentarzy: 0

7 mazurskich hitów turystycznych(2018-10-05)

Mazury są bardzo różnorodnym regionem, wystarczy przyjechać tu raz, by z miejsca zakochać się w okolicy i zechcieć wrócić ponownie. Podobnie jak inne regiony, również Kraina Tysiąca Jeziora ma „hity”, dzięki którym zaistniała w świadomości Polaków, jako wspaniałe miejsce do wypoczynki. Chociaż było trudno, wybraliśmy kilka z nich.

Ilość komentarzy: 0

Te miejsca nad jeziorem Roś warto zobaczyć(2018-09-12)

Jezioro Roś to nieduży akwen o esowatym kształcie, który przez kanał i jezioro Seksty łączy się ze słynnymi Śniardwami. Może więc być częścią szlaku żeglugowego dla osób, chcących uciec od utartych szlaków i poznać ten kraniec Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym w okolicy jeziora znajduje się kilka interesujących miejsc wartych zobaczenia.

Ilość komentarzy: 0

Wysoki Ostrów, wyspa opanowana przez ptaki(2018-08-28)

Wysoki Ostrów to jedna z wysp na Jeziorze Dobskim. To że stała się obiektem zainteresowania turystów zawdzięcza ptakom, które są jednocześnie przyczyną zniszczenia jej szaty roślinnej. Głównymi rezydentami na Wysokim Ostrowie są bowiem kormorany…

Ilość komentarzy: 0

5 ciekawych miejsc na Pojezierzu Iławskim(2018-08-21)

Pojezierze Iławskie to jedna z najpiękniejszych mazurskich krain. Przedstawiamy pięć miejsc, które koniecznie trzeba tam zobaczyć.

Ilość komentarzy: 0

Daj się zaskoczyć. 6 miejsc, które zrobią na tobie wrażenie(2018-06-27)

Jakie są mazurskie rekordy? Które miejsca w regionie koniecznie trzeba zobaczyć? Czym Mazury mogą zaskoczyć turystów? Poznajcie odpowiedzi na te pytania i zobaczcie zakątki, które na każdym wywierają niezwykłe wrażenie.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Lidzbark(2018-05-30)

Chcesz spędzić urlop na Mazurach w miejscu, które nie zostało jeszcze odkryte przez innych turystów? Zobacz więc, co oferuje Lidzbark – miasteczko położone pośród lasów Welskiego Parku Krajobrazowego, nad malowniczym Jeziorem Lidzbarskim.

Ilość komentarzy: 0

7 miejscowości na Mazurach, które cię zachwycą(2018-05-25)

Mazury to nie tylko popularne kurorty takie jak Giżycko czy Mikołajki. Zachwycające krajobrazy, urzekająca przyroda i mocno bijące serce regionu znajdują się poza utartymi szlakami. Zobacz, które mazurskie miejscowości warto odwiedzić podczas urlopu nad jeziorami.

Ilość komentarzy: 0

Jak wyglądało dawne życie regionu? Zwiedzamy skanseny(2018-05-17)

Jak żyli dawni mieszkańcy Warmii i Mazur? Poszukaj odpowiedzi na to pytanie podczas urlopu w regionie. Odwiedź większe i mniejsze skanseny – zobacz to, co odeszło już do przeszłości. Przekonasz się, że mazurska wieś była kolorowa i zachwycająca.

Ilość komentarzy: 0

Na piechotę przez Mazury. 5 polecanych tras spacerowych(2018-05-15)

W regionie nie brakuje ciekawych zakątków, do których można dotrzeć nawet pieszo. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek po regionie? Przygotowaliśmy propozycję kilku interesujących tras spacerowych na Mazurach.

Ilość komentarzy: 1

Poza głównymi szlakami - w poszukiwaniu wież Bismarcka(2017-10-24)

Region Warmii i Mazur może pochwalić się ciekawą historią, o której, zapatrzeni w przepiękne jeziora, czasami zapominamy. Wystarczy jednak rozejrzeć się wokół, by dostrzec ślady dawnych czasów – takie jak wieże Bismarcka. Gdzie ich szukać i dlaczego znajdują się właśnie w tych miejscach.

Ilość komentarzy: 0

Na szlaku Jezioraka(2017-06-07)

Jeziorak to jedno z ciekawszych mazurskich jezior, które jest trochę pomijane przez żeglarzy. A warto się nim bliżej zainteresować, bo ma sporo do zaoferowania.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie skanseny, które trzeba odwiedzić(2016-11-22)

Nasz region może pochwalić się bogatą tradycją. Najlepszym sposobem na poznanie warmińsko-mazurskiej kultury jest wizyta w skansenie. Przygotowaliśmy więc listę miejsc, do których warto się udać.

Ilość komentarzy: 0

Ciekawe miejsca na Mazurach - Wojnowo(2016-11-17)

Mazury to region, który nie przestaje zaskakiwać. Kiedy myślimy, że widzieliśmy już wszystkie najciekawsze miejsca, odnajdujemy kolejne. Zapraszamy do pięknego Wojnowa – najbardziej znanej wsi starowierców.

Ilość komentarzy: 0

4 miejsca na Mazurach, które warto odwiedzić wiosną(2016-02-17)

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, Mazury nabierają wyjątkowego charakteru. Warto wtedy zejść z utartych ścieżek i zagłębić się nieco w rzadziej uczęszczane szlaki. Niżej przedstawiamy miejsca, których nie można pominąć podczas wiosennych eksploracji regionu.

Ilość komentarzy: 0

7 zamków na Mazurach, które trzeba zobaczyć(2015-10-13)

Warmia i Mazury należą do najpiękniejszych regionów w Polsce. W wolnych chwilach można tu żeglować, zbierać grzyby lub wyruszyć na poszukiwania tajemniczych miejsc. Dzisiaj proponujemy wycieczkę szlakiem warmińsko-mazurskich zamków. Zapewniamy, że kryją niejedną tajemnicę.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."