Pogoda na weekend majowy na Mazurach(2012-03-29)

Długoterminowa prognoza pogody przewiduje, że końcówka kwietnia będzie bardzo kapryśna. Spodziewane są opady deszczu i burze ale temperatury powietrza będą wysokie. Na szczęście niewielkie opady deszczu nie potrwają długo i ustąpią na kilka dni przed majówką. Wszystko wskazuje na to, że pogoda na weekend majowy będzie bardzo optymistyczna.

Ilość komentarzy: 8

Pogoda na Mazurach luty 2012(2012-01-17)

Luty to miesiąc jak najbardziej zimowy aczkolwiek temperatury powietrza jakie panowały w styczniu kojarzyły nam się bardziej z nadchodzącą wiosną. Jaka więc będzie pogoda na luty 2012?

Ilość komentarzy: 5

Pogoda na Mazurach styczeń 2012(2011-12-22)

Pogoda na Mazurach na początku roku będzie kontynuacją grudniowej aury roztopów na przemian z mrozem. Pamiętajmy jednak, że długoterminowa prognoza pogody na charakter orientacyjny, dlatego też zaleca się weryfikację prognozy bliżej interesującego nas terminu.

Ilość komentarzy: 3

Pogoda na Mazurach grudzień 2011(2011-11-24)

Pogoda na Mazurach w grudniu będzie zmienna jednak wszystko wskazuje na to, że Święta Bożego Narodzenia przywitamy razem z białym krajobrazem. Długoterminowa prognoza pogody zapowiada, że tegoroczny grudzień może przynieść nam duże opady śniegu.

Ilość komentarzy: 3

Pogoda na Mazurach listopad 2011(2011-11-08)

Długoterminowa prognoza pogody przewiduje, że listopad 2011 będzie zmienny. Pogoda na Mazurach w przed ostatnim miesiącem w roku 2011 zaskoczy nas mile wyższymi temperaturami, z kolei im bliżej grudnia będzie zimniej. A więc przekonajmy się jaka będzie dokładnie pogoda na listopad aby wypoczynek na Mazurach nie zaskoczył nas nagłą zmianą temperatury.

Ilość komentarzy: 3

Pogoda na Mazurach październik 2011(2011-09-15)

Jesień tego roku będzie bardzo deszczowa i ponura. Pogoda na Mazurach zdecydowanie nie będzie sprzyjać wczasowiczom planującym wypoczynek nad jeziorem w październiku. Wytrwali, których nie zraża prognoza pogody powinni zaopatrzyć się w płaszcze przeciwdeszczowe, parasole oraz ciepłe swetry i kurtki, ponieważ pogoda w październiku bardziej przypominać będzie listopad.

Ilość komentarzy: 4

Pogoda na Mazurach - wrzesień 2011(2011-09-07)

Mazury to jedeno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Województwo warmińsko - mazurskie niezależnie od pory roku zachwyca licznie przybywających turystów. Warto przed zaplanowaniem urlopu sprawdzić jaka czeka nas pogoda na Mazurach we wrześniu.

Ilość komentarzy: 6

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."