Kanał Elbląski na kliknięcie. Wybierz się na wirtualną wycieczkę(2020-03-30)

Pięć – tyle pochylni liczy Kanał Elbląski. Przez ostatnie dwa lata trwała cyfryzacja tego wyjątkowego zabytku techniki. Teraz każdy, nawet jeśli nie realnie, to wirtualnie będzie mógł zrobić wycieczkę po pochylniach, a zakładając okulary 3D obejrzeć maszynownię, budkę sygnalisty, a nawet wcielić się w maszynistę lub sygnalistę.

Ilość komentarzy: 0

Poznaj Elbląg. Spacer śladami pionierów(2019-06-11)

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na spacer śladami pierwszych powojennych mieszkańców miasta. Na trasie znajdą się miejsca, w których się osiedlali, m.in. Pionierska, Osiedle Marynarzy czy Królewiecka. Spacer odbędzie się w sobotę 29 czerwca o godzinie 10:00.

Ilość komentarzy: 0

Świąteczne spotkanie w Elblągu(2013-12-10)

Przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Elbląga spotkają się na starówce, by wziąć udział w jarmarku świątecznym oraz miejskiej wigilii. Będzie to czas wypełniony atrakcjami, występami i ciekawymi spotkaniami.

Ilość komentarzy: 1

Nowa odsłona placu katedralnego w Elblągu(2013-10-25)

Zbliża się moment gdy wieża elbląskiej katedry i otaczający świątynię plac zyskają nowy blask! Niedawno ogłoszono przetarg, w którym zostanie wyłoniona firma mająca wykonać koncepcję, dokumentację oraz roboty budowlane.

Ilość komentarzy: 1

Roztańczony festiwal w Elblągu(2013-10-18)

To będzie roztańczony weekend w Elblągu! Dzisiaj  rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup, który gromadzi najlepsze pary z Europy i Polski.

Ilość komentarzy: 1

Wypoczywaj w Elblągu za połowę ceny!(2013-09-03)

Miasta w Polsce prześcigają się w promocjach dla turystów, oferując im między innymi niezliczone atrakcje w niższej cenie. Już w połowie września z podobnej oferty będzie można skorzystać w Elblągu, który po raz piąty organizuje akcję "Elbląg za pół ceny".

Ilość komentarzy: 3

Elbląskie Święto Chleba 2013(2013-08-26)

Stragany uginające się pod ciężarem regionalnych wypieków, rękodzieła i sztuki ludowej, artystyczne prezentacje oraz pokazy dawnych rzemiosł - to wszystko czeka gości Elbląskiego Święta Chleba, które odbędzie się już w nadchodzący weekend. Tak smacznej imprezy dawno w Elblągu nie było!

Ilość komentarzy: 2

Zwiedzanie Elbląga z przewodnikiem(2013-08-23)

Jeśli zastanawiacie się jak spędzić nadchodzące sierpniowe soboty, przyjedźcie do Elbląga. To ostatni moment aby wybrać się na zwiedzanie miasta w towarzystwie przewodnika. Już jutro elblążanie i turyści będą mogli poznać tajemnice Wyspy Spichrzów.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."