Świąteczne spotkanie w Elblągu(2013-12-10)

Przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Elbląga spotkają się na starówce, by wziąć udział w jarmarku świątecznym oraz miejskiej wigilii. Będzie to czas wypełniony atrakcjami, występami i ciekawymi spotkaniami.

Ilość komentarzy: 1

Warmińsko-mazurskie wyroby artystyczne do zobaczenia w Elblągu(2013-11-26)

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia elbląskiego Jarmarku Wyrobów Artystycznych Sztukaterria. Na stoiskach będzie można zobaczyć rękodzieło artystyczne oraz regionalne przysmaki.

Ilość komentarzy: 3

Roztańczony festiwal w Elblągu(2013-10-18)

To będzie roztańczony weekend w Elblągu! Dzisiaj  rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup, który gromadzi najlepsze pary z Europy i Polski.

Ilość komentarzy: 1

Elbląskie Święto Chleba 2013(2013-08-26)

Stragany uginające się pod ciężarem regionalnych wypieków, rękodzieła i sztuki ludowej, artystyczne prezentacje oraz pokazy dawnych rzemiosł - to wszystko czeka gości Elbląskiego Święta Chleba, które odbędzie się już w nadchodzący weekend. Tak smacznej imprezy dawno w Elblągu nie było!

Ilość komentarzy: 2

Tradycyjny Kiermas Smaków Warmii i Mazur w Elblągu(2013-05-06)

Stoiska uginające się pod regionalnymi smakołykami oraz tłum zwiedzających, których zwabiły kuszące zapachy i muzyka - tak wyglądał pierwszy Tradycyjny Kiermas Smaków Warmii i Mazur w Elblągu. Na kolejny zapraszamy już w najbliższą sobotę do Olsztyna!

Ilość komentarzy: 1

Zapraszamy na Tradycyjny Kiermas Smaków Warmii i Mazur!(2013-04-24)

Warmia i Mazury to najlepsze miejsce do wypróbowania różnorodnej kuchni, na smak której miało wpływ przeplatanie się kultury wielu narodów. W tym celu został stworzony projekt Tradycyjny Kiermas Smaków Warmii i Mazur!

Ilość komentarzy: 3

Grzybobranie z Panem Tadeuszem w tle(2012-09-06)

Prezydent Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Chce w ten sposób uczcić okrągłą rocznicę 200 lat, które mijają właśnie od okresu, w którym toczy się akcja "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Warmia i Mazury także wezmą udział w tym wydarzeniu.

Ilość komentarzy: 3

Golec uOrkiestra wystąpi w Elblągu(2012-08-28)

Od 31 sierpnia do 2 września trwać będzie w Elblągu Święto Chleba. Jest to fantastyczny i smakowity jarmark połączony z koncertami folklorystycznymi, spektaklami teatralnymi, pokazami tanecznymi, konkursami... To już VII edycja imprezy. Z roku na rok do Elbląga przyjeżdzą coraz więcej osób, by popróbować regionalnych smakowitości.

Ilość komentarzy: 4

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."