Jeziora mazurskie. Poznaj Łuknajno(2018-10-09)

Jezioro Łuknajno to jeden z ciekawszych akwenów na Mazurach, który został uznany przez UNSECO rezerwatem biosfery. Warto poznać bliżej to miejsce i dowiedzieć się, co przesądza o jego wyjątkowości.

Ilość komentarzy: 0

7 mazurskich hitów turystycznych(2018-10-05)

Mazury są bardzo różnorodnym regionem, wystarczy przyjechać tu raz, by z miejsca zakochać się w okolicy i zechcieć wrócić ponownie. Podobnie jak inne regiony, również Kraina Tysiąca Jeziora ma „hity”, dzięki którym zaistniała w świadomości Polaków, jako wspaniałe miejsce do wypoczynki. Chociaż było trudno, wybraliśmy kilka z nich.

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu. Zwiedzamy zamki(2018-09-25)

Mazury i sąsiednia Warmia to niezwykle atrakcyjne i zróżnicowane miejsca. Bogactwo przyrody i zabytków z różnych epok zachwyca każdego turystę, bez względu na to czy wypoczywa w regionie pierwszy, czy już kolejny raz. Proponujemy podróż w czasie – śladami przepięknych zamków, którymi Warmia i Mazury są wprost usiane.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Morąg(2018-09-04)

Morąg to kolejne mazurskie miasteczko, które leży poza szlakami, jakimi najczęściej podążają turyści. Warto jednak umieścić je na swojej mapie, gdyż znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba, by cieszyć się udanym wypoczynkiem.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie wczasy pod gruszą. Te miejsca są najlepsze!(2018-07-17)

Prawdziwym hitem znowu stają się wczasy pod gruszą. Urlop spędzony w spokojnej, urokliwej okolicy może naładować akumulatory na cały rok. Dlatego zachęcamy, by rzucić wszystko i pojechać na Warmię i Mazury.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Banie Mazurskie(2018-07-12)

Banie Mazurskie to miejscowość położona niedaleko Puszczy Boreckiej, na skraju Mazur Garbatych. Okolice te są wymarzone dla turystów, którzy szukają odskoczni od życia w dużym mieście i lubią aktywnie spędzać czas.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Jeziorany(2018-06-28)

Odkryj z nami kolejne urocze miejsce na mapie Warmii i Mazur. Wybierzmy się w podróż do malowniczego miasteczka, jakim są Jeziorany. Co ciekawego zastaniemy w tej miejscowości?

Ilość komentarzy: 0

Czerwcówka 2018. Zobacz, gdzie ją spędzić(2018-04-24)

W tym roku okazji do przedłużonych weekendów na pewno nie będzie nam brakować. Zbliża się bowiem weekend czerwcowy, który daje kolejną szansę do tego, by wypoczywać na Mazurach. Podpowiadamy więc, gdzie warto się zatrzymać –  a świetnych miejsc na urlop w naszym regionie nie brakuje.

Ilość komentarzy: 0

4 najlepsze zimowe atrakcje na Mazurach(2017-12-28)

Zimą na Mazurach na pewno nikt nie będzie się nudzić! Atrakcji jest naprawdę wiele, więc na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie.

Ilość komentarzy: 2

5 miejsc wokół jeziora Mamry, które warto zobaczyć(2017-10-03)

Jezioro Mamry to atrakcja sama w sobie. Ale warto też wiedzieć, jakie atrakcje, poza sportami wodnymi, oferuje to miejsce. Mamy dla was kilka podpowiedzi.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie cuda natury(2017-09-28)

Mazury to jedna z najcudowniejszych polskich krain, zachwycająca pięknem przyrody. Które jej cuda koniecznie powinien zobaczyć każdy turysta? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Ilość komentarzy: 1

Mazurskie safari - tam warto pojechać(2017-09-14)

Co ciekawego można robić na Mazurach, jeśli chce się odpocząć od wody? Polecamy mazurskie safari, czyli bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym. Polowanie na świetne ujęcie będzie super zabawą dla każdego turysty.

Ilość komentarzy: 0

5 mazurskich NAJ(2017-06-16)

Na Mazurach mnóstwo jest wspaniałych miejsc. Ale które są miasta są najpiękniejsze? Jakie zabytki najbardziej godne uwagi? Które atrakcje najciekawsze? Przygotowaliśmy krótką subiektywną listę mazurskich -naj.

Ilość komentarzy: 0

Spędź majówkę na Mazurach!(2015-04-22)

Do majowego weekendu zostało bardzo mało czasu! To już ostatnia chwila, aby sprawdzić ofertę pobytową na zbliżającą się majówkę.

Ilość komentarzy: 0

Lokalne Organizacje Turystyczne wspólnie dla Mazur(2015-04-01)

Wiosna to dobry czas na nowe inicjatywy. Widać to w Mrągowie, gdzie w ostatnią sobotę marca cztery mazurskie Lokalne Organizacje Turystyczne podpisały porozumienie o współpracy.

Ilość komentarzy: 0

Zimowe atrakcje Krainy Tysiąca Jezior(2014-11-07)

Jeszcze tylko kilka tygodni i całą Polskę ogranie białe szaleństwo. Zamiast zimowego wyjazdu w góry, proponujemy wypoczynek na Mazurach. Tutaj po prostu nie można się nudzić!

Ilość komentarzy: 0

Świąteczna wyprawa dookoła jeziora Czos(2014-11-04)

Święto Niepodległości można spędzić tradycyjnie lub spróbować czegoś nowego. Wszystkim, którzy chcieliby poznać okolice Mrągowa, proponujemy wycieczkę wokół jeziora Czos. Będzie to świetna okazja do aktywnego wypoczynku i naładowania akumulatorów na kolejne tygodnie.

Ilość komentarzy: 2

„Mazury za pół ceny” od listopada(2014-10-29)

Wraz z początkiem listopada rusza czwarta odsłona projektu „Mazury za pół ceny”. Jest to zakrojona na szeroką skalę akcja promocyjna, dzięki której turyści znajdą w regionie tańsze o połowę noclegi i atrakcje. „Mazury za pół ceny” dowodzą, że warto tu przyjeżdżać także jesienią i zimą.

Ilość komentarzy: 1

Olsztyńska wystawa „People are strange”(2014-10-21)

Wystawa „People are strange” to wyjątkowe spotkanie ze sztuką, której odbiorcy na pewno odnajdą w niej cząstkę siebie. Na spotkanie z twórcami prezentującymi swój sposób widzenia świata i drugiego człowieka zaprasza BWA Galeria Sztuki w Olsztynie.

Ilość komentarzy: 1

Na rodzinny wypoczynek do hotelu Zalesie Mazury Active Spa(2014-10-15)

Zalesie Mazury Active SPA to hotel, który warto wybrać na rodzinny wypoczynek. Potwierdza to certyfikat przyznany przez kapitułę konkursu Hotel Przyjazny Rodzinie 2014!

Ilość komentarzy: 1

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."