Sylwester 2018/2019. Powitaj Nowy Rok nad mazurskimi jeziorami(2018-12-13)

Mazury to region nie tylko na letnie wyprawy, również zimą zachwyca urokliwymi krajobrazami. Przekonaj się o tym w sylwestra, witając Nowy Rok nad mazurskimi jeziorami.

Ilość komentarzy: 0

Sylwester - spędź go na Mazurach!(2017-12-07)

Szukasz miejsca na Mazurach, gdzie warto spędzić sylwestra? Zobacz ofertę wybranych obiektów noclegowych z regionu.

Ilość komentarzy: 0

Sylwester miejski 2016/2017 w Giżycku(2016-11-29)

Spędzając sylwestra w Giżycku, warto o północy przyjść na Pasaż Portowy, by wspólnie z innymi powitać Nowy Rok. Impreza rozpocznie się o 23:30 – w programie: muzyka na żywo i pokaz fajerwerków.

Ilość komentarzy: 0

Gdzie spędzić sylwestra na Mazurach?(2015-12-10)

Szukacie pomysłów na zbliżającego się sylwestra? Zapraszamy na Mazury, gdzie właściciele obiektów noclegowych przygotowali ciekawą ofertę pobytową. Jaką? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Ilość komentarzy: 1

Sylwestrowe szaleństwo na Mazurach(2014-12-09)

Jeszcze kilka tygodni i zaczniemy odliczanie do wybicia północy. Najlepszą scenerią dla powitania Nowego Roku są oczywiście Mazury, gdzie na sylwestrowych gości już czekają ciekawe oferty pobytowe.

Ilość komentarzy: 1

Sylwestrowe szaleństwa na Mazurach(2013-12-21)

Sylwester zbliża się wielkimi krokami - jeśli jeszcze nie wiecie, gdzie spędzicie tę wyjątkową chwilę, zapraszamy na Mazury! W zacisznej, zimowej Krainie Wielkich Jezior powitanie 2014 roku będzie naprawdę niezapomniane.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."