Giżycko rozbuduje bazę noclegową(2019-01-11)

Jak informuje Urząd Miejski w Giżycku, znany mazurski kurort czeka duża inwestycja na niespotykaną dotąd skalę. W sąsiedztwie Kanału Łuczańskiego ma powstać hotel na prawie tysiąc miejsc!

Ilość komentarzy: 0

Giżycko wzbogaci się o nowy mural?(2018-03-01)

Ulice polskich miast są coraz bardziej kolorowe. Wszystko dzięki muralom, wielkoformatowym grafikom, które przykrywają szare, nieestetyczne budynki i cieszą nasze oczy. Być może w Giżycku wkrótce pojawi się nowy mural – miasto właśnie ogłosiło konkurs.

Ilość komentarzy: 0

Żegnamy się z Kanałem Giżyckim...(2017-11-28)

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Giżycku wraz z Nowym Rokiem oficjalnie zmienia nazwę. Zamiast po Kanale Giżyckim będziemy żeglować po Kanale Łuczańskim. Dlaczego?

Ilość komentarzy: 0

Centrum Nauki Kopernik w giżyckiej Ekomarinie(2017-07-27)

Centrum Nauki Kopernik to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, gdzie nauka jest najlepszą zabawą. Okazję do tego, aby przekonać się o tym na własnej skórze będą mieli mieszkańcy Giżycka oraz wypoczywający w mieście wczasowicze. Już w najbliższy poniedziałek do miasta zawita Naukobus, czyli objazdowa, interaktywna wystawa Eksperymentuj!

Ilość komentarzy: 0

Wielkie Otwarcie Sezonu w Giżycku(2016-04-27)

Majówka na Mazurach zawsze jest gwarancją świetnej zabawy! Osoby, które długi weekend mają zamiar spędzić w Giżycku, będą świadkami Wielkiego Otwarcia Sezonu – wyjątkowo widowiskowej imprezy.

Ilość komentarzy: 0

4 najważniejsze miejsca w Giżycku(2015-11-12)

Giżycko należy do najpopularniejszych miasteczek na Mazurach. Turystów przyciągają tu przede wszystkim wspaniałe jeziora, świetnie nadające się do spędzania czasu pod żaglami. Jednak Giżycko to również inne miejsca, które mogą pochwalić się wspaniałą historią. Przekonajcie się o tym sami!

Ilość komentarzy: 0

Giżycko otwiera sezon żeglarski!(2015-04-27)

Majówka w Giżycku to okazja do świetnej zabawy! Długi weekend w mieście upłynie pod znakiem festynów, happeningów i koncertów. Tradycyjnie już odbędzie się parada jednostek pływających, otwierająca sezon w Giżycku.

Ilość komentarzy: 0

Rodzinna niedziela w Giżycku(2014-08-22)

Najbliższą wakacyjną niedzielę warto spędzić w Giżycku, gdzie odbędzie się Rodzinny Piknik Aktywności „Gwiezdne Miasteczko”. Szykuje się wspaniała zabawa i wiele różnych atrakcji dla każdego.

Ilość komentarzy: 1

Sierpniowe święto Twierdzy Boyen(2014-08-07)

W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej. Giżycka Twierdza Boyen jest ściśle związana z tym tragicznymi wydarzeniami. W połowie sierpnia, już po raz czwarty zostanie zorganizowane jej święto, które teraz nabierze nowego wymiaru.

Ilość komentarzy: 1

Giżyckie Święto Trzech Leszczy(2014-07-21)

Giżycko to miasto z długą tradycją - w tym roku mija 402. rocznica nadania mu praw miejskich. Ta niezwykła okazja zostania uczczona w wyjątkowy sposób. Już w czwartek rozpocznie się Święto Trzech Leszczy, obejmujące szerg atrakcji dla mieszkańców Giżycka i turystów.

Ilość komentarzy: 2

Weekend pełen atrakcji w Giżycku i Mrągowie(2014-07-16)

Jeśli zastanawiacie się, co można robić w nadchodzący weekend na Mazurach, zapraszamy do Giżycka i Mrągowa. W miastach tych odbędą się dwie kolejne imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur, towarzyszące regatom eliminacyjnym Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. W wydarzeniach udział wezmą gwiazdy żeglarstwa: olimpijczyk Dominik Życki w Giżycku oraz najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew „Gutek” Gutkowski w Mrągowie.

Ilość komentarzy: 0

XXII Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”(2014-07-14)

Każdy, kto choć raz wybrał się na żagle, z nostalgią wspomina wieczory przy ognisku, gdy śpiewał szanty. Już w nadchodzący weekend, podczas Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej, ponownie będzie można poczuć atmosferę tych mazurskich wieczorów. Zapraszamy do Giżycka!

Ilość komentarzy: 1

Tydzień z żaglami w Giżycku(2014-07-08)

Nadchodzący tydzień w Giżycku upłynie pod znakiem wodnych atrakcji. Już w najbliższy piątek rozpoczynają się bowiem imprezy w ramach Giżyckiego Tygodnia Żeglarskiego.

Ilość komentarzy: 0

Giżyckie Lato z Händlem(2014-07-01)

Wakacyjne Giżycko to miasto rozbrzmiewające dźwiękami muzyki. Już za kilka dni, przy zabytkowym moście obrotowym, odbędzie się widowiskowy plenerowy koncert dzieł Georga Friedricha Händla, podczas którego zagrają światowej klasy artyści.

Ilość komentarzy: 2

Filmowe Czwartki w Giżycku przez całe lato(2014-06-30)

Letnie czwartki w Giżycku upłyną pod znakiem dobrego kina. W każdy czwartkowy wieczór organizowane będą plenerowe projekcje filmów, na które zapraszamy do Portu Ekomarina.

Ilość komentarzy: 0

Happy Jazz nad Niegocinem już w najbliższą sobotę!(2014-06-23)

Początek tegorocznych wakacji w Giżycku będzie bardzo swingowy i jazzowy. Wszystko za sprawą wyjątkowego muzycznego widowiska, jakim jest Happy Jazz nad Niegocinem im. Grzegorza Brudki. Zapraszamy!

Ilość komentarzy: 2

Wielkie otwarcie sezonu w Giżycku(2014-04-29)

Tradycyjnie, już w pierwszy weekend maja, Giżycko zaprasza na Wielkie Otwarcie Sezonu. Jest to wielka trzydniowa impreza, obfitująca w wiele atrakcji – w tym widowiskową paradę jednostek pływających.

Ilość komentarzy: 1

Będzie remont w Twierdzy Boyen!(2013-10-06)

Jedna z największych atrakcji turystycznych Giżycka zyska nowe, odświeżone oblicze! Właśnie rozstrzygnięto przetarg na remont stajni wraz z wozownią oraz laboratorium prochowego, które znajdują się na terenie Twierdzy Boyen.

Ilość komentarzy: 2

Motocykle, koncerty i video mapping w Twierdzy Boyen(2013-07-26)

Twierdza Boyen, zwana z niemieckiego Feste Boyen, to twierdza w kształcie gwiazdy położona w Giżycku. Została zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Były to czasy istnienia państwa pruskiego. Twierdza miała za zadanie bronić dostępu do niego od wschodu.

Ilość komentarzy: 2

Pepsi Challenge w Giżycku(2013-07-19)

Czy w gorący letni dzień smakuje wam coś bardziej niż szklanka orzeźwiającego napoju z bąbelkami? Mamy dobrą wiadomość - każdy miłośnik Pepsi będzie mógł jej posmakować na plaży w Giżycku, gdzie odbywa się kampania "Wyzwanie smaku"!

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."