Co działo się podczas 16. Mazurskiej Nocy Kabaretowej(2014-07-23)

16. edycja Mazurskiej Nocy Kabaretowej przeszła już do historii, jednak mieszkańcy Mrągowa oraz zgromadzeni w amfiteatrze i przed telewizorami widzowie jeszcze długo będą ją wspominać. Kabareciarze dali bowiem wspaniałe występy, dzięki którym całe Mrągowo śmiało się do rozpuku.

Ilość komentarzy: 1

XV Mazurska Noc Kabaretowa(2013-05-20)

W tym roku na scenie mrągowskiego amfiteatru zobaczymy m.in. Artura Andrusa, Ireneusza Krosnego, Marcina Dańca, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Smile, Łowcy B. Bilety na Mazurską Noc Kabaretową już są w sprzedaży!

Ilość komentarzy: 5

Mazurska Noc Kabaretowa za nami(2012-07-17)

Poznaj relację z Mazurskiej Nocy Kabaretowej, która odbyła się już po raz 14. w Mrągowie w sobotę 14 lipca. Była to pierwsza impreza w nowym amfitetarze nad jeziorem Czos. Emisję Kabaretonu na żywo zapewnił program 2 TVP.

Ilość komentarzy: 2

Mazurska Noc Kabaretowa już w najbliższą sobotę(2012-07-10)

Mazurska Noc Kabaretowa odbędzie się w Mrągowie już po raz 14! Na imprezę do nowego, świeżutkiego amfiteatru nad jeziorem Czos zapraszamy 14 lipca. Będzie siedziało się wygodniej, lepiej widziało, więcej słyszało. I jeszcze więcej zaśmiewało do łez.

Ilość komentarzy: 2

UWAGA fani Mazurskiej Nocy Kabaretowej - bilety w sprzedaży już wkrótce!(2012-04-25)

Mrągowa nie sposób jest pominąć zwiedzając Mazury. To miasteczko oferujące w sezonie gwar i szaloną zabawę. Lato upływa w Mrągowie pod znakiem międzynarodowego Pikniku Country, refleksyjnego Festiwalu Kultury Kresowej i rozbawionej Mazurskiej Nocy Kabaretowej. A wśród nich wiele innych koncertów i festiwali.

Ilość komentarzy: 6

Mazurska Noc Kabaretowa 2012(2012-03-08)

Malownicze Mrągowo już od kilkunastu lat gości najlepsze polskie grupy kabaretowe oraz wykonawców muzyki rozrywkowej. Mazurska Noc Kabaretowa to wyjątkowe widowisko kabaretowo - muzyczne pokazujące, że Polska jest najbardziej rozśpiewanym narodem.

Ilość komentarzy: 6

Przedstawienie "Sedno nie jest jedno" w Mrągowie(2011-11-22)

Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących sztukę, humor oraz dobrą zabawę na przedstawienie kabaretowo - teatralne "Sedno nie jest jedno", które odbędzie się 3 grudnia 2011 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Ilość komentarzy: 1

Kabaret RAK w Mrągowie(2011-09-29)

Już 15 października w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie o godz. 19.00 zobaczymy rewelacyjny Kabaret RAK. Występy znanej grupy już od wielu lat rozśmieszają widownie w całej Polsce.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."