Jeziora mazurskie. Co wiesz o jeziorze Piłakno?(2019-01-31)

Mazury to Kraina Tysiąca Jezior… Czy można poznać je wszystkie? Przygotowaliśmy garść ciekawostek dotyczących jednego z nich. Sprawdźmy, co wiesz o jeziorze Piłakno.

Ilość komentarzy: 0

Głosowanie na Mazury Cud Natury!(2011-10-24)

Fundacja "New7Wonders", po pomyślnej akcji stworzenia nowej listy siedmiu cudów świata, rozpoczęła nowy plebiscyt. Zaczęło się głosowanie na Nowe 7 Cudów Natury i wśród wybranych architektonicznych cudów znalazły się Mazury.

Ilość komentarzy: 4

7 Cudów Natury-głosuj na Mazury!(2011-09-13)

Mazury wyróżniają się na tle Europy bogactwem środowiska przyrodniczego. Liczne jeziora i zbiorniki tworzą malowniczą sieć wodną. Piękno Mazur zostało docenione i mazurskie jeziora jest kandydatem w konkursie na 7 cudów natury. Głosowanie trwa, a finałowa siódemka zostanie ogłoszona 11 listopada 2011 roku.

Ilość komentarzy: 5

Mazury cud natury(2011-08-23)

Mazury to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych w Polsce. Malownicze krajobrazy, bogactwo różnorodnej flory i fauny a przede wszystkim mazurskie jeziora czynią z Krainy Tysiąca Jezior istny cud natury chętnie odwiedzany przez turystów i wczasowiczów niezależnie od pory roku. To doskonałe miejsce na wypoczynek, ponieważ na Mazurach intensywnie rozwija się turystyka i rekreacja a sposobów na spędzenie wolnego czasu nie brakuje.

Ilość komentarzy: 5

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."