Jeziora mazurskie. Co wiesz o jeziorze Piłakno?(2019-01-31)

Mazury to Kraina Tysiąca Jezior… Czy można poznać je wszystkie? Przygotowaliśmy garść ciekawostek dotyczących jednego z nich. Sprawdźmy, co wiesz o jeziorze Piłakno.

Ilość komentarzy: 0

W Mamerkach będzie można zobaczyć Bursztynową Komnatę(2018-04-19)

Bursztynowa Komnata to zaginiony cud świata, który rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, historyków i zwykłych ludzi. Od kilkudziesięciu lat snute są domysły, gdzie może się znajdować… Według jednej z hipotez – właśnie w Mamerkach. Chociaż nie udało się odnaleźć oryginału, to już niedługo w Muzeum II Wojny Światowej będzie można zobaczyć replikę tego dzieła sztuki.

Ilość komentarzy: 0

Walkiria 2014, czyli wielka mazurska bitwa czołgów(2014-07-09)

Przed nami piąta edycja jednego z najlepszych widowisk historycznych w Polsce! Już niedługo w Parczu koło Kętrzyna odbędzie się Walkiria, czyli inscenizacja bitwy z udziałem czołgów i innych pojazdów bojowych. Przez dwa dni każdy odwiedzający będzie miał możliwość zobaczenia i dotknięcia machin, które wezmą udział w pokazach.

Ilość komentarzy: 3

Marynarka Wojenna i Siły Powietrze RP dla naszej rozrywki(2013-06-18)

O Gryźlinach pewnie niewielu słyszało. Niedługo to się zmieni. Jest to mała wieś w okolicach Olsztyna popularna wśród mieszkańców regionu z powodu festynów urządzach na dawnym lotnisku wojskowym. To właśnie z niego startowały samoloty uczestniczące w nalotach na Polskę w 1939 roku.

Ilość komentarzy: 1

Muzyczny weekend w Ornecie(2013-06-12)

Orneta to niewielkie warmińskie miasteczko z wieloma zabytkami. Wśród nich: gotycki kościół z XIV wieku św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, cerkiew św. Mikołaja i gotycki ratusz z XIV wieku, na którego wieżyczce znajduje się najstarszy na Warmii dzwon (z 1384 roku).

Ilość komentarzy: 0

Wikingowie znowu zawitają na Warmię i Mazury(2013-06-03)

Przed nami wyjątkowa impreza, jedna z tych na Warmii i Mazurach, które zabierają nas w przeszłość. Tym razem czekają nas 2 dni w epoce średniowiecza wśród Wikingów.

Ilość komentarzy: 3

Port Iława powstanie już w 2014 roku!(2013-04-05)

Zakończenie budowy portu śródlądowego w Iławie przewidziano na październik 2014 roku! Umowę na realizację inwestycji podpisano w ubiegłym miesiącu.

Ilość komentarzy: 3

Powstanie szlak wodny z Mazur do Augustowa?(2013-02-07)

Powoli pomysł wybudowania szlaku wodnego z Mazur do Augustowa nabiera realnych kształtów. Niedawno uzyskano fundusze na opracowanie jego koncepcji. Jednak na tę inwestycję będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat.

Ilość komentarzy: 6

Akcja "Mazury za pół ceny"(2012-10-31)

Rusza druga edycja akcji "Mazury za pół ceny"! Od grudnia do lutego turyści i mieszkańcy południa Mazur będą mogli skorzystać z atrakcyjnych rabatów oraz obniżek cen. Nie można przegapić okazji do wypoczynku za pół ceny!

Ilość komentarzy: 7

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."