6. Mazurskie Spotkanie Paralotniowe w Rostkach(2019-07-25)

Organizatorzy zapraszają na VI edycję Mazurskiego Spotkania Paralotniowego o Puchar Mazur PANBAH, która odbędzie się Rostkach już ten w weekend!

Ilość komentarzy: 0

Wakacyjne Mazurskie Szkolenie Paralotniowe - już w sierpniu 2019!(2019-07-11)

Kolejne Mazurskie Szkolenie Paralotniowe odbędzie się już w połowie sierpnia w Rostkach koło Pisza. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane tym sportem osoby! Wakacje to najlepszy czas, by przeżyć podniebną przygodę.

Ilość komentarzy: 0

VII Mazurskie Zimowe Zawody Motoparalotniowe „Winter Masuria Panbah Cup 2019”(2019-02-26)

Stowarzyszenie Mazury Paralotnie zaprasza na siódmą edycję zimowych mazurskich zawodów motoparalotniowych „Winter Masuria Panbah Cup 2019”, które odbędą się 9 i 10 marca w Rostkach koło Pisza. Impreza otwiera sezon na loty paralotniowe, nie może więc zabraknąć żadnego pasjonata tego sportu!

Ilość komentarzy: 0

Wakacyjne Szkolenie Paralotniowe. Rozpocznij przygodę z lataniem(2018-07-24)

Mazury Paralotnie zapraszają na kolejne wakacyjne szkolenie paralotniowe, które odbędzie się w terminie 18-26 sierpnia 2018 r. Rozpocznij swoją przygodę z lataniem!

Ilość komentarzy: 0

V Mazurskie Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2018-04-17)

W lipcu w miejscowości Rostki koło Pisza odbędzie się piąta edycja Mazurskiego Spotkania Paralotniowego. Impreza dedykowana jest wszystkim pilotom – zarówno bardziej, jak i mniej doświadczonym. Nie zabraknie też atrakcji dla publiczności.

Ilość komentarzy: 0

6. zimowe zawody motoparalotniowe „Winter Masuria Paramotor Cup”(2018-01-23)

Jesteś fanem motoparalotniarstwa? Czynnie uprawiasz ten sport? Ta impreza jest dla ciebie! Mamy na myśli 6. edycję zimowych zawodów „Winter Masuria Paramotor Cup”, które odbędą się w dniach 16-18 lutego 2018 r. w malowniczej miejscowości jaką są Rostki koło Pisza.

Ilość komentarzy: 0

IV Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2017-07-14)

Wszystkich fanów paralotniarstwa zapraszamy w ostatni weekend lipca na Mazury. W Rostkach koło Pisza odbędzie się czwarta edycja Spotkań Paralotniowych – impreza przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych pilotów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z tym sportem. Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji dla kibiców.

Ilość komentarzy: 0

Wakacyjne szkolenie paralotniowe na Mazurach(2016-08-09)

Paralotniarstwo jest chętnie uprawianym sportem na Mazurach. Osoby, które chciałyby dołączyć do grona paralotniarzy, mają na to szansę już w sierpniu. Niedługo rozpoczyna się wakacyjne szkolenie skierowane do wszystkich amatorów tego sportu.

Ilość komentarzy: 0

Kwietniowe szkolenie paralotniowe na Mazurach przełożone na czerwiec(2016-04-14)

Paralotniarstwo jest sportem, który na Mazurach stał się szczególnie popularny. Osoby, które chciałyby dołączyć do grona paralotniarzy, będą mogły wziąć udział w zaplanowanym na czerwiec szkoleniu! Zostało ono przełożone z kwietnia.

Ilość komentarzy: 0

Kwietniowe szkolenie paralotniowe na Mazurach(2016-03-12)

Paralotnie to na Mazurach jeden z chętniej uprawianych sportów. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które chciałyby dołączyć do grona paralotniarzy. W kwietniu w okolicach Pisza odbędzie się szkolenie paralotniowe!

Ilość komentarzy: 0

Winter Masuria Paramotor Cup 2016(2016-03-03)

Czwarta edycja Mazurskich Zimowych Zawodach Motoparalotniowych Winter Masuria Paramotor Cup Orzysz 2016 to impreza dla wszystkich, którzy kochają powietrze, marzą o lataniu lub spełnili te marzenia. Zawody te odbędą się w dniach 5 i 6 marca na terenie gminy Orzysz.

Ilość komentarzy: 0

Szkolenie paralotniowe na Mazurach - już w sierpniu(2015-07-17)

Jednym z najpopularniejszych sportów na Mazurach – poza żeglarstwem – jest paralotniarstwo. Dużą popularnością cieszą się kursy skierowane zarówno do doświadczonych, jak i początkujących pilotów. Najbliższy odbędzie się już w sierpniu, a organizuje go Stowarzyszenie Mazury Paralotnie.

Ilość komentarzy: 0

Paralotniowe szkolenie na Mazurach(2015-04-08)

Mazury to region, który cenią wielbiciele paralotniarstwa. Niemal o każdej porze roku, jeśli akurat dopisuje pogoda, można ich oglądać na mazurskim niebie. Pod koniec miesiąca Stowarzyszenie Mazury Paralotnie organizuje kurs, podczas którego będzie można podnieść swoje umiejętności a także bliżej poznać ten sport.

Ilość komentarzy: 0

Winter Masuria Paramotor Cup rozegrane!(2015-03-19)

Za nami trzecia edycja Winter Masuria Paramotor Cup! Impreza odbyła się w weekend we wsi Wierzbowo. Chociaż pogoda nie rozpieszczała, uczestnicy dopisali.

Ilość komentarzy: 0

Zapraszamy na Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014!(2014-02-04)

Już tylko kilka dni dzieli nas od jednego z najbardziej emocjonujących wydarzeń sportowych na Mazurach, czyli Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014. Impreza przyciąga nie tylko paralotniarzy, ale również mieszkańców regionu, szukających zapierającego dech w piersiach widowiska. Tegoroczna edycja z pewnością nie zawiedzie oczekiwań kibiców.

Ilość komentarzy: 1

Warmińsko-Mazurska Slalomania Summer Pylon Race Pisz 2013(2013-06-25)

Na początku lipca będziemy mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć mazurskie zawody oraz zjawiskowe Pokazy Paralotniowe!

Ilość komentarzy: 1

Winter Masuria Paramotor Cup Pisz - relacja z imprezy(2013-02-25)

Niesamowite emocje i wrażenia, niebo pełne skrzydeł oraz ogromne niebo pełne skrzydeł i ogromne - tak wyglądały pierwsze zimowe zawody paralotniarskie na ziemi mazurskiej, WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP PISZ.

Ilość komentarzy: 9

Zimowe Zawody Paralotniowe „Winter Masuria Paramotor Cup - Pisz 2013”(2013-01-31)

Zapraszamy na Pierwsze Zimowe Zawody Paralotniowe pod nazwą „WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP - PISZ 2013”! Podczas imprezy widzowie zobaczą między innymi widowiskową rywalizację pilotów oraz specjalne pokazy dla publiczności. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."