Mazurskie akweny. Co wiesz o jeziorze Czos?(2018-11-20)

Czos to jedno z lepiej znanych mazurskich jezior. Przecież leży na terenie słynnego Mrągowa, a nad jego brzegami ulokowany został amfiteatr, w którym każdego lata gromadzą się amatorzy rozrywki – polskich kabaretów oraz muzyki country.

Ilość komentarzy: 0

Świąteczna wyprawa dookoła jeziora Czos(2014-11-04)

Święto Niepodległości można spędzić tradycyjnie lub spróbować czegoś nowego. Wszystkim, którzy chcieliby poznać okolice Mrągowa, proponujemy wycieczkę wokół jeziora Czos. Będzie to świetna okazja do aktywnego wypoczynku i naładowania akumulatorów na kolejne tygodnie.

Ilość komentarzy: 2

Wkrótce 16. Mazurska Noc Kabaretowa!(2014-07-17)

Mazurska Noc Kabaretowa to prawdziwy creme de la creme satyry. Każdego roku do Mrągowa przyjeżdża śmietanka polskiego kabaretu, która bawi do łez zgromadzoną na widowni publiczność. Przed nami szesnasta edycja imprezy – już 19 lipca mrągowski amfiteatr zatrzęsie się od wybuchów śmiechu!

Ilość komentarzy: 2

Weekend pełen atrakcji w Giżycku i Mrągowie(2014-07-16)

Jeśli zastanawiacie się, co można robić w nadchodzący weekend na Mazurach, zapraszamy do Giżycka i Mrągowa. W miastach tych odbędą się dwie kolejne imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur, towarzyszące regatom eliminacyjnym Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. W wydarzeniach udział wezmą gwiazdy żeglarstwa: olimpijczyk Dominik Życki w Giżycku oraz najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew „Gutek” Gutkowski w Mrągowie.

Ilość komentarzy: 0

Wystartowały rozgrywki o Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2014(2014-06-04)

Na Mazurach właśnie rozpoczął się sezon żeglarski. Jedne z pierwszych regat odbyły się w miniony weekend w Mrągowie – miasto zainaugurowało w ten sposób Żeglarskie Grand Prix Mrągowa. Żeglarze rywalizować będą przez całe lato!

Ilość komentarzy: 2

Ruszają regaty o Puchar Bazy Mrągowo(2013-10-11)

Jezioro Czos staje się dzisiaj areną największych regat w Polsce! W Mrągowie spotykają się zawodnicy z całego kraju, aby rywalizować o Puchar Bazy Mrągowo. Podczas nadchodzącego weekendu warto przyjść na promenadę, aby kibicować zaciętym żeglarskim zmaganiom.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."