Zobacz księgi Mikołaja Kopernika. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza(2019-11-06)

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na wykład Alicji Szydłowskiej, który poświęcony będzie inkunabułom z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika.

Ilość komentarzy: 0

Muzeum Warmii i Mazur on-line. Eksponaty przed i po konserwacji(2019-02-19)

W sieci można oglądać nowe cenne obiekty muzealne. To znajdujące się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur rzeźby ludowe, które dawniej ustawiano w warmińskich kapliczkach. Zostały zeskanowane przed i po konserwacji.

Ilość komentarzy: 0

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na Museum Selfie Day(2019-01-14)

Będziesz w najbliższą środę w Olsztynie? Odwiedź Muzeum Warmii i Mazur i zrób sobie selfie! Oczywiście w ramach międzynarodowej akcji Museum Selfie Day.

Ilość komentarzy: 0

Muzeum Warmii i Mazur na 100-lecie niepodległości(2018-10-19)

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na wystawę, która została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej, o warunkach w jakich żyli Polacy w czasach niewoli – skąd czerpali siłę i co pomagało im zachować tożsamość narodową.

Ilość komentarzy: 0

Plenerowy spektakl w Olsztynie: Poranek pana Mikołaja(2016-07-21)

Spektakl „Poranek pana Mikołaja” odbędzie się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zostanie wystawiony w ramach obchodów 500. rocznicy przybycia Mikołaja Kopernika do miasta.

Ilość komentarzy: 0

Warsztaty Bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie(2015-10-12)

W Muzeum Warmii i Mazur odbędzie się spotkanie z dr. hab. Mironem Wolnym, zatytułowane „Scytyjskie ślady w północno-wschodniej Polsce”. Wstęp wolny.

Ilość komentarzy: 0

Cavata na olsztyńskim zamku: Książę Pepi(2015-10-12)

Spotkanie w olsztyńskim muzeum będzie nosiło tytuł „Książę Pepi. Dwie strony medalu”. Wstęp wolny.

Ilość komentarzy: 0

Kończy się Rok Kopernikowski w Olsztynie(2013-12-16)

Rok 2013 na Warmii i Mazurach poświęcony był postaci wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Z tej okazji olsztyńskie muzeum organizowało szereg spotkań jemu poświęconych. Teraz przyszedł czas na zakończenie obchodów - najlepszą ku temu okazję stanowi planowana inauguracja zmodernizowanej wystawy, pt. „Kopernik, mieszkaniec zamku olsztyńskiego”.

Ilość komentarzy: 1

Skarb Krzyżaków odnaleziony w Olsztynie(2013-10-21)

Historie o wielkich skarbach nawet dzisiaj rozpalają wyobraźnię wielu osób. Stąd tak duże poruszenie wywołało odkrycie archeologów, którzy kilka dni temu w ruinach baszty przy ul. Staszica w Olsztynie odnaleźli kilkusetletnie krzyżackie szelągi.

Ilość komentarzy: 1

Zwiedzaj Muzeum Warmii i Mazur wirtualnie!(2013-10-09)

Komputer z dostępem do Internetu - tyle wystarczy aby oglądać eksponaty Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie! Podczas wirtualnego zwiedzania można zobaczyć prawie trzy tysiące zdigitalizowanych zabytków. I to bez wychodzenia z domu.

Ilość komentarzy: 2

Rok Mikołaja Kopernika w olsztyńskim muzeum(2013-01-24)

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trwają przygotowania do wystawy związanej z dwoma jubileuszami dotyczącymi najsłynniejszego mieszkańca regionu - Mikołaja Kopernika.

Ilość komentarzy: 6

Wirtualne Muzeum w Olsztynie(2012-11-22)

W Olsztynie możliwe będzie zwiedzanie muzeum bez wychodzenia z domu! Muzeum Warmii i Mazur utworzy wirtualną bazę, w której obejrzymy nawet najbardziej unikatowe eksponaty.

Ilość komentarzy: 8

Znalezisko poszukiwaczy skarbów z Iławy(2012-03-06)

Poszukiwacze skarbów odnaleźli pod Iławą biżuterię sprzed ponad 2,5 tys. lat. Cenne znalezisko przekazano do muzeum w Olsztynie a specjaliści twierdzą, że jest to drugie po wojnie tak wartościowe odkrycie na terenie Warmii i Mazur.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."