4 najlepsze zimowe atrakcje na Mazurach(2017-12-28)

Zimą na Mazurach na pewno nikt nie będzie się nudzić! Atrakcji jest naprawdę wiele, więc na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie.

Ilość komentarzy: 0

Najlepsze miejsca na narty na Mazurach(2016-12-22)

Bezsprzecznie Mazury są kojarzone z żeglarstwem. Jednak zimowa oferta regionu także jest warta zainteresowania! Nie brakuje tu na przykład stacji narciarskich, które niczym nie ustępują tym, znajdującym się na południu Polski.

Ilość komentarzy: 2

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur - już w styczniu!(2016-12-07)

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur to impreza, bez której trudno w naszym regionie wyobrazić sobie zimę. Dla kibiców to nie lada gratka, bo w rywalizacji biorą udział dziennikarze z całej Polski i regionalni samorządowcy.

Ilość komentarzy: 0

Rywalizacja o Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur(2014-12-30)

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur to tradycyjna impreza, która odbędzie się już po raz dziewiąty. Na mazurskich stokach rywalizować będą dziennikarze i regionalni samorządowcy.

Ilość komentarzy: 0

Bieganie na nartach w Gołdapi(2014-01-13)

Na Mazurach nie brakuje ciekawych zimowych imprez. Jedną z nich jest legendarny Bieg Jaćwingów w Gołdapi, który rok rocznie przyciąga wielbicieli biegówek z całej Polski!

Ilość komentarzy: 3

Pensjonat „Zagroda Nibork” zaprasza na narty biegowe!(2012-10-26)

Mazury kojarzą się głównie z Wielkimi Jeziorami, Mikołajkami i turystyką żeglarską. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Mazury są bardzo dużą i zróżnicowaną krainą, a Szlak Wielkich Jezior ze swoją turystyką żeglarską, to tylko jej część. Warto uświadomić sobie, że Mazury oferują świetne warunki do wypoczynku również w innych porach roku.

Ilość komentarzy: 6

Narty na Mazurach(2011-12-21)

Mazury to miejsce gdzie można mile i przyjemnie spędzić wolny czas także zimą. Liczne ośrodki narciarskie oraz profesjonalnie przygotowane stoki posiadają idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Miłośnicy białego szaleństwa nie będą się nudzić!

Ilość komentarzy: 7

Ferie na Mazurach(2011-12-21)

Ferie zimowe w województwie warmińsko - mazurskim rozpoczną się 23 stycznia a skończą 5 lutego 2012 r. Jest jeszcze dużo czasu aby zaplanować sobie fantastyczny wypoczynek na Mazurach podczas zimowego urlopu. Mazury zimą oferują turystom liczne atrakcje i niezliczone możliwości na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."