Noc Muzeów 2019. Co będzie się działo w regionie?(2019-05-08)

Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów, wydarzenia, które z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem uczestników. Co będzie się działo w warmińsko-mazurskich instytucjach? Czym postarają się przyciągnąć zwiedzających? Sprawdźmy to!

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów 2018. Co szykują instytucje w regionie?(2018-05-02)

Noc Muzeów to jedno z wydarzeń kulturalnych, które przyciąga do muzeów coraz więcej osób. Można bowiem liczyć nie tylko na bezpłatne zwiedzanie, ale i liczne atrakcje urozmaicające oglądanie ekspozycji. Sprawdźmy, co przygotowały muzea na Warmii i Mazurach.

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów 2017 na Warmii i Mazurach(2017-05-10)

Zbliża się Noc Muzeów, podczas której instytucje w całej Polsce bezpłatnie udostępniają swoje zbiory. Akcji towarzyszą dodatkowe atrakcje – imprezy i eventy, zachęcające do odwiedzania muzeów przez cały rok. Sprawdźmy więc, co czeka turystów i mieszkańców naszego regionu.

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów na Mazurach - co będzie się działo?(2016-05-12)

W najbliższy sobotni wieczór muzea w całej Europie otworzą swoje podwoje przed zwiedzającymi. Do akcji dołączyły też warmińsko-mazurskie instytucje. Chcecie dowiedzieć się, co czeka w tym roku uczestników Nocy Muzeów w naszym regionie?

Ilość komentarzy: 0

Noc Muzeów na Warmii i Mazurach już w ten weekend!(2014-05-13)

Przed nami wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które swoim zasięgiem objęło całą Europę, czyli Międzynarodowa Noc Muzeów. Jest to wyjątkowa szansa, by odwiedzić placówki muzealne po zmroku, zobaczyć niewidoczne na co dzień eksponaty i wziąć udział w przygotowanych specjalnie na ten wieczór atrakcjach. Udział w wydarzeniu biorą także warmińsko-mazurskie muzea.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."