Atrakcje regionu: poznaj Olsztynek(2019-01-29)

Jednym z wartych odwiedzenia miast w regionie bez wątpienia jest Olsztynek. Uwagę zwracają gotyckie zabytki oraz charakterystyczna dla małych miasteczek dziewiętnastowieczna zabudowa, ale przede wszystkim słynny na cały kraj skansen.

Ilość komentarzy: 0

Skansen w Olsztynku - najciekawsze wydarzenia na wiosnę i lato(2017-03-23)

Jak spędzić wiosenne i letnie weekendy w naszym regionie? Zapraszamy do Olsztynka i tutejszego skansenu – znamy już rozkład wydarzeń na wiosnę i lato.

Ilość komentarzy: 0

Olsztynecki skansen zaprasza na Święto Ziół(2016-08-11)

W najbliższy poniedziałek skansen w Olsztynku będzie pachniał ziołami… Tego dnia w muzeum odbędzie się Regionalne Święto Ziół, które będzie okazją do bliższego poznania tradycji naszych przodków. Zwiedzający mogą też liczyć na dobrą zabawę i wiele atrakcji.

Ilość komentarzy: 0

Wakacje w Parku Etnograficznym w Olsztynku(2014-06-05)

Na Warmii i Mazurach nie brakuje ciekawych miejsc do odkrycia – jednym z nich jest Olsztynek. W mieście znajduje się wiele godnych uwagi zakątków, w ty, słynny Parku Etnograficznym. Nie można go ominąć podczas zwiedzania Olsztynka, tym bardziej, że w wakacje wiele będzie się tam działo.

Ilość komentarzy: 2

Pokaz historycznych technik budowlanych(2013-07-22)

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku co roku oferuje nam wiele wyjątkowych imprez, takich, w których nigdzie indziej nie weźmiemy udziału. Był już m.in. Jarmark sztuki nie tylko ludowej, Konik polski - spadkobierca tarpana, Kura kogut i kurczątko oraz inne zwierzęce rodziny, Moda z wiejskiej szafy. Kolejna impreza już w niedzielę 28 lipca. "Tajemnice ciesiołki - pokaz historycznych technik budowalnych" zapowiada się fantastycznie.

Ilość komentarzy: 3

Olsztynecki kalendarz imprez(2013-05-10)

W tym roku Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku obchodzi setne urodziny! Dzięki tej okrągłej rocznicy na terenie muzeum odbędzie się jeszcze więcej imprez, niż jest co roku.

Ilość komentarzy: 0

Święto Ziół w Olsztynku(2012-08-10)

W środę 15 sierpnia odbędzie się w Olsztynku Regionalne Święto Ziół. Dowiemy się, jak produkowane są zioła, jak wyglądają uprawy, do czego ziół można użyć. Poznamy produkty zielarskie z Warmii i Mazur, ale też z innych regionów Polski. Zapraszamy więc do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."