Wielkanoc 2019. Spędź święta na Mazurach(2019-03-06)

Święta Wielkanocne 2019 przypadają pod koniec kwietnia, gdy wiosna jest już w pełni. Wykorzystaj ten moment na zorganizowanie rodzinnego wyjazdu na Mazury. Obiekty noclegowe w regionie przygotowały ciekawą ofertę pobytową na czas Wielkanocy.

Ilość komentarzy: 0

Wielkanoc 2018 - spędź ją na Mazurach(2018-02-13)

Jeśli myślisz o wielkanocnym wyjeździe, czas przejść do fazy planowania. Święta już niedługo i to ostatni moment na znalezienie świetnej oferty pobytowej. Wiemy, że nie jest to łatwe, dlatego niżej znajdziesz kilka najlepszych miejsc na Wielkanoc 2018 na Mazurach. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i nie zaprzątaj sobie głowy świątecznymi przygotowaniami.

Ilość komentarzy: 0

Święta Wielkanocne 2016 na Mazurach(2016-02-11)

Termin Świąt Wielkanocnych przypada na koniec marca, więc osoby, które chciałyby spędzić je poza domem mają szansę na znalezienie ciekawych ofert pobytowych. Warto przyjechać na Mazury, gdzie budząca się do życia przyroda dodatkowo podkreśli wyjątkowy charakter Wielkanocy. Dodatkową zachętą będą na pewno ciekawe wielkanocne propozycje właścicieli obiektów noclegowych z całego regionu.

Ilość komentarzy: 1

Wielkanocny wypoczynek na Mazurach(2015-03-17)

Spędzanie Świąt Wielkanocnych poza domem zdobywa coraz większe grono zwolenników. Osoby, które dopiero planują swoje wyjazdy, zapraszamy na Mazury, gdzie czeka ciekawa oferta pobytowa.

Ilość komentarzy: 1

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."