Giżyckie Regaty Żeglarskie „Rząd - Samorząd” już po raz 20!(2019-04-25)

W tym roku przypada jubileuszowa 20. edycja Giżyckich Regat Żeglarskich „Rząd – Samorząd”. Z tej okazji szykuje się ciekawe sportowe widowisko.

Ilość komentarzy: 0

Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych w Giżycku(2019-02-28)

Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych organizowany jest przez Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej, mające swoją siedzibę nad jeziorem Kisajno.

Ilość komentarzy: 0

Puchar Trzech Ryb 2019 w Ekomarinie w Giżycku(2019-02-28)

W sezonie w Giżycku nie brakuje imprez dedykowanych żeglarzom. Jedną z nich jest Puchar Trzech Ryb, który odbędzie się w połowie czerwca.

Ilość komentarzy: 0

Weekend pełen atrakcji w Giżycku i Mrągowie(2014-07-16)

Jeśli zastanawiacie się, co można robić w nadchodzący weekend na Mazurach, zapraszamy do Giżycka i Mrągowa. W miastach tych odbędą się dwie kolejne imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur, towarzyszące regatom eliminacyjnym Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. W wydarzeniach udział wezmą gwiazdy żeglarstwa: olimpijczyk Dominik Życki w Giżycku oraz najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew „Gutek” Gutkowski w Mrągowie.

Ilość komentarzy: 0

Tydzień z żaglami w Giżycku(2014-07-08)

Nadchodzący tydzień w Giżycku upłynie pod znakiem wodnych atrakcji. Już w najbliższy piątek rozpoczynają się bowiem imprezy w ramach Giżyckiego Tygodnia Żeglarskiego.

Ilość komentarzy: 0

Giżycko na weekend(2012-07-27)

W najbliższy weekend nikt, kto trafi do Giżycka nie będzie się nudził. Atrakcje będą zapewnione od soboty do niedzieli. Wśród nich występ kabaretu "Hrabi", Zlot Motocykli, Giżyckie Dni Oldtimerów, szanty oraz muzyka organowa i kameralna.

Ilość komentarzy: 2

Giżycko zaprasza na Puchar Trzech Ryb(2012-06-06)

Już w ten weekend, od 9 do 10 czerwca, odbędą się regaty w giżyckiej Ekomarinie. Regaty te są zaliczane do rankingu Pucharu Polski.

Ilość komentarzy: 4

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."