Rezerwat Krutyni zagorżony?(2018-06-21)

Spływ kajakowy Krutynią to jedna z największych atrakcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Okazuje się jednak, że to, co dla turystów, jest wspaniałym przeżyciem i przygodą, dla mazurskiej przyrody stanowi zagrożenie. Leśnicy, służby i dyrekcja MPK niepokoją się zwłaszcza o rezerwat „Krutynia”.

Ilość komentarzy: 0

Mazury mniej znane: Sępopol(2018-06-12)

Szukając miejsc poza utartymi szlakami, warto wybrać się do Sępopola. Miasteczko jest urocze i leży w przepięknej okolicy, nad rzeką Łyną. Tutaj można po prostu złapać oddech, odciąć się od tłumów i cieszyć prostymi przyjemnościami, takimi jak spacer albo rowerowa przejażdżka.

Ilość komentarzy: 0

Letni spływ kajakowy rzeką Pisą(2014-08-20)

Jak wykorzystać ostatnie dni lata? Proponujemy udział spływie kajakowym rzeką Pisą. Imprezę, już po raz trzeci, organizuje Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”.

Ilość komentarzy: 0

Kajakowa wyprawa po rzece Dajnie(2014-05-06)

Mazury to kraina, którą najlepiej poznawać z poziomu wodnej tafli. By nacieszyć oczy widokiem regionu, zapraszamy na wyprawę kajakiem po nurcie rzeki Dajny. Po drodze czekają ciekawe miejsca i bajkowe krajobrazy.

Ilość komentarzy: 5

Kajakiem do Świętej Lipki(2013-06-10)

Miłośników aktywnych form spędzania wolnego czasu zapraszamy na spływ kajakowy rzeką Dajną. Przepłyniemy przez kilka jezior Pojezierza Mrągowskiego i zakończymy spływ zwiedzaniem Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce.

Ilość komentarzy: 1

Kajakowy szlak Dajną konkurencją dla Krutyni?(2012-05-10)

Szlak rzeki Dajny jest mało popularnym szlakiem kajakowym. A szkoda, bo jest malowniczy i przeznaczony dla kajakarzy, którzy nie boją się trudności. Prowadzi on od Piecek do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Ma jeszcze jedną zaletę - jest bez porównania mniej tłoczny niż rzeka Krutynia.

Ilość komentarzy: 7

Spływy kajakowe na Mazurach(2011-11-03)

Mazury to malowniczy zakątek Polski, który warto odwiedzać nie tylko latem. Zwolenników aktywnego wypoczynku na pewno zainteresują liczne spływy kajakowe na Mazurach. Kraina Wielkich Jezior posiada wiele miejsc w których organizowane są zarówno zorganizowane jak i indywidualne spływy kajakowe. Dodatkowo można wypożyczyć profesjonalny sprzęt, samodzielnie wybrać trasę oraz termin spływu.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."