Wielkanoc na Mazurach? To świetny pomysł!(2017-03-02)

Święta poza domem to świetny pomysł! Można skupić się relacjach z bliskimi, odpocząć i cieszyć się pięknem będącej w rozkwicie wiosny. Ta pora roku jest szczególnie piękna na Mazurach – prezentujemy więc miejsca w naszym, które przygotowały propozycję wielkanocnych pobytów.

Ilość komentarzy: 0

Święta Wielkanocne 2016 na Mazurach(2016-02-11)

Termin Świąt Wielkanocnych przypada na koniec marca, więc osoby, które chciałyby spędzić je poza domem mają szansę na znalezienie ciekawych ofert pobytowych. Warto przyjechać na Mazury, gdzie budząca się do życia przyroda dodatkowo podkreśli wyjątkowy charakter Wielkanocy. Dodatkową zachętą będą na pewno ciekawe wielkanocne propozycje właścicieli obiektów noclegowych z całego regionu.

Ilość komentarzy: 1

Święta Wielkanocne 2013 na Mazurach(2013-03-12)

Wielkanoc to czas pełen optymizmu i radości, który najchętniej spędzamy w gronie najbliższych. Jednak nie każdy lubi przedświąteczną krzątaninę, dlatego warto zastanowić się jak inaczej spędzić te dni. Święta Wielkanoce 2013 na Mazurach to propozycja dla wszystkich, którzy chcą przełamać rutynę!

Ilość komentarzy: 8

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."