Szlakiem Green Velo przez Mazury i Warmię(2017-03-24)

Amatorzy rowerowych wypraw nie powinni omijać Warmii i Mazur! Region oferuje bowiem przepiękne widoki, a przecież oglądanie ich to jedna z przyjemności, jaką dają jazda na dwóch kółkach. Ciekawe miejsca można zobaczyć między innymi na warmińsko-mazurskim odcinku szlaku Green Velo, który prowadzi z Elbląga do Gołdapi.

Ilość komentarzy: 0

Rowerem po Mazurskim Morzu(2015-04-29)

Mazury można oglądać nie tylko podczas rejsu! W regionie świetnie jeździ się też na rowerze, dlatego warto wziąć udział w jednej z imprez dla cyklistów organizowanej na początku maja w Rucianem-Nidzie.

Ilość komentarzy: 1

„Warmińska niteczka” nową atrakcją regionu(2014-02-27)

Region Warmii i Mazur, wydawać by się mogło, że tak dobrze znany, ma na swojej mapie wiele miejsc nadal czekających na odkrycie. Być może już wkrótce umożliwi to nowy projekt kilku warmińskich gmin, enigmatycznie nazywany „Warmińską niteczką”.

Ilość komentarzy: 0

Rowerowa wyprawa Szlakiem Mazurskich Legend(2013-10-04)

Mazurskie krajobrazy są najlepszą scenerią na jesienną wyprawę rowerową. Jeżeli oprócz podziwiania okolicy chcecie poznać regionalne opowieści i zwyczaje, przyjedźcie do Kruklanek na Jesienny Rajd Rowerowy po Szlaku Mazurskich Legend.

Ilość komentarzy: 4

Nowe trasy wycieczkowe wokół jeziora Śniardwy(2012-10-01)

Dzięki pracy Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze”, zostały opracowane nowe trasy wycieczkowe wokół jeziora Śniardwy! Teraz łatwiej jest dotrzeć do wielu zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na Mazurach.

Ilość komentarzy: 12

Szlakiem Mazurskich Legend(2012-09-14)

W dniach 21-23 września odbędzie się rajd rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend”. To już 6. edycja tej imprezy odbywającej się co roku jesienią. Jeśli lubisz jazdę na rowerze, a do tego piękne mazurskie widoki i fanstastyczne legendy, ten rajd jest dla ciebie! Początek w Kruklankach niedaleko Giżycka.

Ilość komentarzy: 4

Rajd rowerowy po Mazurskim Morzu(2012-09-10)

W sobotę 15 września odbędzie się rajd „Rowerem po Mazurskim Morzu”. Pogoda ma dopisać przez cały tydzień. Nie siedź więc w domu i  chwytaj ostatnie promyki słońca. Trasa rajdu to ok. 35 km dookoła jeziora Bełdany.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."