Wypoczywaj w Hotelu Santa Monica w Mikołajkach!(2013-03-25)

W Mikołajkach, sercu Krainy Wielkich Jezior, znajduje się nowoczesny i komfortowy obiekt wypoczynkowy. Hotel Santa Monica to idealne miejsce na rodzinny wyjazd, zorganizowanie konferencji czy spotkania biznesowego!

Ilość komentarzy: 5

Wypoczynek w całorocznym domu Grodzianka na Mazurach!(2013-03-06)

Wakacje, urlop, odpoczynek? Tylko w całorocznym domu GRODZIANKA na Mazurach! Jest to ciche miejsce położone z dala od miejskiego zgiełku, w malowniczej Krainie Mazur Garbatych.

Ilość komentarzy: 5

Wypoczynek w Gospodarstwie Agroturystycznym "Zapiecek"(2013-01-03)

„Zapiecek” to miejsce jakich mało, ponieważ jego gospodarzom udało się połączyć wiejskie położenie z niektórymi wygodami miejskiej architektury. Obiekt jest obszernym budynkiem, w którym każdy gość znajdzie kąt i czas aby się wyciszyć i odprężyć.

Ilość komentarzy: 6

Sylwester na Mazurach 2012/2013(2012-12-27)

Mazury to idealne miejsce na urlop, ale także na Sylwestra. Szeroki wachlarz ofert sylwestrowych z regionu Mazur daje możliwość dostosowania pobytu nawet do najbardziej indywidualnych potrzeb.

Ilość komentarzy: 8

Sylwester Spa na Mazurach(2011-12-20)

Zbliża się Sylwester dlatego też warto pomyśleć w jaki sposób tym razem przywitamy Nowy Rok. Liczne ośrodki Spa & Wellness na Mazurach oferują swoim gościom możliwość skorzystania z bardzo atrakcyjnych ofert sylwestrowych. Właściciele obiektów zapraszają na ciekawy Sylwester Spa na Mazurach gdzie noworoczną zabawę można połączyć z relaksacyjnymi zabiegami i odprężającym wypoczynkiem.

Ilość komentarzy: 3

Hotele Spa na Mazurach(2011-10-10)

Obecnie zaobserwowano wzrost zainteresowania spędzaniem urlopu na Mazurach. W ciągu kilku ostatnich lat powstało bardzo wiele luksusowych hoteli na Mazurach. Międzynarodowe sieci otwierające placówki w Krainie Wielkich Jezior także nie narzekają na zainteresowanie klientów. Hotele Spa na Mazurach stają się najpopularniejszym miejscem spędzania wolnego czasu wśród polskich turystów.

Ilość komentarzy: 5

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."