Podróż w czasie: śladami dawnych Prusów(2018-11-29)

Warmia i Mazury to bardzo atrakcyjny region, który może pochwalić się bogatą historią. Chociaż najczęściej kojarzymy ją z czasami, gdy ziemiami tymi władali Krzyżacy, warto pomyśleć o jej wcześniejszych mieszkańcach. Ślady plemion Pruskich trudno dzisiaj odnaleźć, jednak nie zniknęły one zupełnie...

Ilość komentarzy: 0

5 skarbów architektury Warmii i Mazur(2018-11-23)

Warmia i Mazury to nie tylko jeziora – zdają sobie z tego sprawę niemal wszyscy turyści. To także zabytki nawet dzisiaj zachwycające swoją architekturą i rozmachem, z jakim powstały. Przedstawiamy pięć miejsc w regionie, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu: poznaj Barczewo(2018-11-09)

Warmia i Mazury słyną z uroczych zakątków i klimatycznych miasteczek. Do takich na pewno należy Barczewo, które dla osób podróżujących po regionie powinno być jednym z przystanków.

Ilość komentarzy: 0

Warmińsko-mazurska odnowa biologiczna. Gdzie pojechać?(2018-10-23)

Jesienny wypoczynek na Warmii i Mazurach to dobra okazja do tego, by skorzystać z oferty odnowy biologicznej. W regionie znajduje się znane uzdrowisko, na turystów czekają też parki wodne z atrakcjami wellness. Podpowiadamy, gdzie warto pojechać.

Ilość komentarzy: 0

Warmia i Mazury mniej znane: Pasłęk(2018-10-03)

Pasłęk to jedno z tych warmińskich miasteczek, które czekają na odkrycie przez turystów. Warto tu przyjechać, by nacieszyć się spokojnym klimatem miejscowości o długiej i barwnej historii.

Ilość komentarzy: 0

5 powodów, aby przyjechać do Reszla(2018-09-14)

Reszel to jedno z piękniejszych warmińskich miasteczek, leżące na skraju Pojezierza Mrągowskiego, niedaleko umownej granicy oddzielającej Warmię od Mazur. Turyści znajdą tu wszystko, co potrzebne jest, by dobrze wypocząć – piękną, zieloną okolicę, dobrze zachowane zabytki i wspaniałą, przyjazną atmosferę. Dlaczego jeszcze warto przyjechać do Reszla?

Ilość komentarzy: 0

Atrakcje regionu - poznaj Pieniężno(2018-08-01)

Nieodparty urok warmińsko-mazurskich miasteczek zachęca, by poznać je bliżej. Dzisiaj zabieramy was do Pieniężna, które można uznać za jedno z najbardziej malowniczych w regionie.

Ilość komentarzy: 1

7 miejscowości na Mazurach, które cię zachwycą(2018-05-25)

Mazury to nie tylko popularne kurorty takie jak Giżycko czy Mikołajki. Zachwycające krajobrazy, urzekająca przyroda i mocno bijące serce regionu znajdują się poza utartymi szlakami. Zobacz, które mazurskie miejscowości warto odwiedzić podczas urlopu nad jeziorami.

Ilość komentarzy: 0

Święta Lipka - miejsce, które trzeba zobaczyć(2018-04-06)

Święta Lipka to ważne miejsce kultu, które warto odwiedzić nie tylko ze względów duchowych. Tamtejszy kościół należy bowiem do najpiękniejszych barokowych budowli w regionie. Jego bogaty wystrój zachwyci każdego wrażliwego na piękno turystę. Zapraszamy zatem do Świętej Lipki!

Ilość komentarzy: 0

5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Mazurach(2018-01-11)

Myślisz, że znasz Mazury na wylot? Przekonajmy się, czy wiedziałeś, że...

Ilość komentarzy: 1

Na szlaku grodzisk pruskich w Tolkmicku(2017-09-01)

Tolkmicko, miasteczko leżące na Wysoczyźnie Elbląskiej, to świetne miejsce na weekend. Znajdziesz tu urocze widoki, piękne zabytki i pamięć o dawnych czasach, gry krainą władało plemię Prusów. Ich ślady nadal widoczne są bliższej i dalszej okolicy.

Ilość komentarzy: 0

7 Nowych Cudów Polski - głosuj na Mazury(2017-08-22)

W tegorocznej edycji plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski nominowane są dwa miejsca z Mazur. Zobacz, co zachwyciło redakcję miesięcznika „National Geographic Traveler” – i weź udział w głosowaniu.

Ilość komentarzy: 0

Finał konkursu Zabytek Zadbany 2017 - są obiekty z Warmii i Mazur!(2017-03-06)

Zabytek Zadbany to konkurs organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Do finału tegorocznej edycji zakwalifikowało się aż 94 obiekty z całej Polski – w tym gronie jest też 6 miejsc z naszego regionu.

Ilość komentarzy: 0

Miasteczka Cittaslow w regionie będą jeszcze piękniejsze!(2017-02-07)

Idea niespiesznego życia w naszym regionie jest bardzo popularna. Świadczy o tym ilość miasteczek, należących do międzynarodowej sieci Cittaslow, cieszących się dużym zainteresowaniem turystów. Teraz może być ono jeszcze większe, bo niedawno przyjęto projekty rewitalizacji części z nich.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie skanseny, które trzeba odwiedzić(2016-11-22)

Nasz region może pochwalić się bogatą tradycją. Najlepszym sposobem na poznanie warmińsko-mazurskiej kultury jest wizyta w skansenie. Przygotowaliśmy więc listę miejsc, do których warto się udać.

Ilość komentarzy: 0

Mazurskie miasta, które oczarowały filmowców(2016-10-11)

Mazurskie plenery od zawsze inspirują artystów. Nic więc dziwnego, że region jest wybierany przez filmowców, którzy chętnie kręcą tu plenery. Jesteście ciekawi, jakie miejsca z naszego regionu można było zobaczyć w kinie?

Ilość komentarzy: 1

4 ciekawe miasta w regionie poza głównymi szlakami(2016-08-24)

Aby poznać ciekawe zakątki województwa warmińsko-mazurskiego, warto zejść z uczęszczanych przez turystów szlaków. Poza nimi kryje się wiele pięknych miasteczek, w których wspaniale się odpoczywa.

Ilość komentarzy: 0

Spacerem przez Mazury - 4 ciekawe ścieżki przyrodnicze(2016-07-29)

Mazurską przyrodę najlepiej oglądać z bliska. Proponujemy więc, by latem wybrać się na spacer ścieżkami przyrodniczymi, których w naszym regionie jest wiele…

Ilość komentarzy: 0

Warte uwagi mazurskie parki atrakcji(2016-07-14)

Wypoczywający na Mazurach i Warmii chcą przede wszystkim dobrze się bawić. Polecamy więc wizytę w którymś z parków atrakcji znajdujących się w naszym regionie.

Ilość komentarzy: 0

Nowy szlak turystyczny: Fortyfikacje wokół Spychowa(2016-07-05)

Mazurom przybyła kolejna atrakcja turystyczna! Od początku lipca w Nadleśnictwie Spychowo można zwiedzać świetnie zachowane fortyfikacje pochodzące z czasów drugiej wojny światowej. Trasa „Fortyfikacje wokół Spychowa” została przygotowana przez miejscowych leśników.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."