Warmiński Jarmark Świąteczny w Olsztynie. Poczuj klimat Świąt!(2019-12-02)

Warmiński Jarmark Świąteczny to wydarzenie, na które czeka się cały rok. Podczas grudniowego weekendu olsztyńskie Stare Miasto wygląda jak miasteczko przeniesione z krainy Bożego Narodzenia – wspaniałe iluminacje, rozbrzmiewające kolędy i oszałamiające zapachy. Do tego możliwość spotkania z Mikołajem! Warto tam być.

Ilość komentarzy: 0

Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Poczuj świąteczną atmosferę(2018-12-06)

Świąteczne jarmarki goszczą w wielu polskich miastach – moda na organizowane takiego wydarzenia nie mogła ominąć terenu Warmii i Mazur. Uroczo przystrojone kramy z rękodziełem i regionalnym jedzeniem poprawiają humor i wprawiają w świąteczny nastrój.

Ilość komentarzy: 0

Jeden z najlepszych świątecznych jarmarków odbywa się w Olsztynie!(2017-11-24)

Kolorowe iluminacje, unoszący się wszędzie zapach igliwia, pierników i grzanego wina – to już wkrótce rzeczywistość wielu polskich miast. Zaczyna się bowiem przedświąteczna gorączka a wraz z nią sezon na bożonarodzeniowe jarmarki. Czy wiedzieliście, że jedna z najlepszych imprez tego typu organizowana jest właśnie w stolicy naszego regionu?

Ilość komentarzy: 0

Zbliża się 7. edycja Warmińskiego Jarmarku Świątecznego!(2015-11-16)

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych przedświątecznych wydarzeń. Mamy tu na myśli słynny Warmiński Jarmark Świąteczny, który odbywa się w stolicy regionu. W tym roku organizatorzy postanowili wprowadzić istotne zmiany.

Ilość komentarzy: 0

Co zobaczymy na Świątecznym Jarmarku w Olsztynie?(2014-11-25)

Świąteczny Jarmark organizowany w stolicy Warmii i Mazur to już prawdziwa tradycja. Co roku olsztyński staromiejski rynek zapełnia się straganami ze świątecznymi ozdobami i prezentami, nad którymi unosi się wspaniały aromat pierników i innych przysmaków.

Ilość komentarzy: 0

Warmiński Jarmark Świąteczny w Olsztynie(2013-11-28)

Jeśli waszym marzeniem jest spotkanie świętego Mikołaja lub wizyta w bajkowym zimowym ogrodzie, nie możecie przegapić grudniowego Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Impreza pobiła serca mieszkańców Olsztyna i całego regionu, którzy w grudniu z chęcią odwiedzają warmińską stolicę. Sprawdźmy jakie atrakcje czekają na zwiedzających w tym roku.

Ilość komentarzy: 5

III Warmiński Jarmark Świąteczny(2011-12-12)

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej i tradycyjnie rozpoczęła się kolejna edycja Warmińskiego Jarmarku Świątecznego odbywającego się w Olsztynie. Tegoroczna edycja jarmarku trwa już od 9 grudnia. Wydarzenie zakończy się 18 grudnia 2011 roku.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."