Stand-up Katarzyny Piaseckiej w Klubie Mjazzga w Elblągu(2019-12-18)

Katarzyna Piasecka w najnowszym programie stand-up comedy "KARMA WRACA".

Ilość komentarzy: 0

Wojciech Smarzowski w Elblągu. Przyjdź na spotkanie z reżyserem!(2019-11-28)

Dyskusyjny Klub Filmowy im. Andrzeja Munka zaprasza na wyjątkowe spotkanie. Gościem Kina Światowid będzie Wojciech Smarzowski! 13 grudnia o 18:00 obejrzymy „Wesele” a po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Grażyna Słomka. Bilety na film są już dostępne w sprzedaży.

Ilość komentarzy: 0

Koncert „Christmas Time!” w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Elblągu(2019-11-15)

Christmas Time! Concert.

Ilość komentarzy: 0

Spektakl „Kobieta idealna” w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu(2019-10-28)

Greta i Albert, małżeństwo aktorów wiedzie szalone życie walcząc o swoje miejsce na scenie i w związku. Czy należy się godzić z upływającym czasem? Każde z nich radzi sobie z tym na swój sposób.

Ilość komentarzy: 0

Stand-up Kryształy w Klubie Mjazzga w Elblągu(2019-10-22)

Kryształy powracają z nowymi, świeżutkimi materiałami! Już 4 grudnia w Elblągu, w klubie Mjjazga czeka Was świetlisty wieczór ze stand-upem.

Ilość komentarzy: 0

VIII Jazzbląg Festiwal - dzień 2(2019-06-06)

Coroczne elbląskie święto jazzu czyli Jazzbląg Festiwal w roku 2019 po raz ósmy zachęcać będzie lokalnych i celowo odwiedzających Elbląg miłośników muzyki jazzowej do wspólnego przeżywania wyjątkowych koncertów.

Ilość komentarzy: 0

VIII Jazzbląg Festiwal - dzień 1(2019-06-06)

Coroczne elbląskie święto jazzu czyli Jazzbląg Festiwal w roku 2019 po raz ósmy zachęcać będzie lokalnych i celowo odwiedzających Elbląg miłośników muzyki jazzowej do wspólnego przeżywania wyjątkowych koncertów.

Ilość komentarzy: 0

Warmińsko-mazurskie wyroby artystyczne do zobaczenia w Elblągu(2013-11-26)

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia elbląskiego Jarmarku Wyrobów Artystycznych Sztukaterria. Na stoiskach będzie można zobaczyć rękodzieło artystyczne oraz regionalne przysmaki.

Ilość komentarzy: 3

Roztańczony festiwal w Elblągu(2013-10-18)

To będzie roztańczony weekend w Elblągu! Dzisiaj  rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup, który gromadzi najlepsze pary z Europy i Polski.

Ilość komentarzy: 1

Wypoczywaj w Elblągu za połowę ceny!(2013-09-03)

Miasta w Polsce prześcigają się w promocjach dla turystów, oferując im między innymi niezliczone atrakcje w niższej cenie. Już w połowie września z podobnej oferty będzie można skorzystać w Elblągu, który po raz piąty organizuje akcję "Elbląg za pół ceny".

Ilość komentarzy: 3

Elbląskie Święto Chleba 2013(2013-08-26)

Stragany uginające się pod ciężarem regionalnych wypieków, rękodzieła i sztuki ludowej, artystyczne prezentacje oraz pokazy dawnych rzemiosł - to wszystko czeka gości Elbląskiego Święta Chleba, które odbędzie się już w nadchodzący weekend. Tak smacznej imprezy dawno w Elblągu nie było!

Ilość komentarzy: 2

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."